MixRadio julkaistiin iPhonelle ja Androidille

Manu Pitkänen

Nokian vanhan musiikkipalvelu julkaistiin iPhonelle ja Androidille
Microsoft sai Nokian puhelinliiketoiminnan mukana MixRadio-musiikkipalvelun, jossa algoritmit arpovat musiikkikappaleita kuunneltavaksi makutottumusten mukaisesti. Ohjelmistojätti ei nähnyt palvelussa arvoa sille itselleen, joten se myi sen viime vuoden lopulla pikaviestipalvelu LINElle.

Koska MixRadio on ollut saatavilla vain Windows Phonelle, on ollut päivän selvää että LINE tulee julkaisemaan ennemmin tai myöhemmin musiikkipalvelun myös iOS:lle ja Androidille. LINE haluaa tehdä palvelusta mahdollisimman suositun, mikä ei onnistu jos rajoittuu kolmen prosentin markkinaosuutta hallussa pitävään Windows Phoneen.

Nyt se odotettu päivä on tullut, kun MixRadion saa ladattua myös iPhonelle ja Android-puhelimille. Android-sovellus löytyy Google Playstä ja iPhone-sovellus on ladattavissa App Storesta. Palvelun käyttö on ilmaista

MixRadio kertoi aloittaneensa yhteistyön HTC:n kanssa, minkä myötä palvelun voi integroida BlinkFeediin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 – hinta laskenut -32%

Honor 200
169 € Power
199 € DNA
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor Magic6 Pro – hinta laskenut -25%

Honor Magic6 Pro
797 € Gigantti
971 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1055 €

Xiaomi Poco F7 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F7 Pro
438 € CDON
586 € Proshop
586 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 560 €

Honor 200 Pro – hinta laskenut -20%

Honor 200 Pro
399 € Power
499 € Elisa
639 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.