Pikaviestiyhtiö osti Nokian entisen musiikkipalvelun

Matti Robinson

Pikaviestiyhtiö osti Nokian entisen musiikkipalvelun
Nokian kehittämä ja sittemmin Microsoftille siirtynyt MixRadio on vaihtanut omistajaa. Microsoftilla palvelu oli hieman turha, sillä yhtiöllä on oma Xbox Music, johon se luottaa usealla alustalla.

MixRadio-sovelluksen uusi omistaja löytyy Japanista. Japanilainen Line on pikaviestimiin erikoistunut yhtiö, joka "on tajunnut, että musiikki on tärkeä osa elämää". Tästä syystä Line on päättänyt hankkia palvelun omana portfolioonsa.

Vaikutusta MixRadion käyttäjille ei ainakaan alkuun pitäisi olla. Line lupaa jatkaa yhteistyötä Microsoftin kanssa ja tukea Lumia-puhelimia totuttuun tapaan. Laite tuki on jo kuitenkin alkanut kasvaa ja sama trendi varmasti jatkuu.

MixRadion toiminta jatkuu entisellään uuden omistajan alla ja pääkallopaikka pysyy Bristolissa. Linen ykköstuote on mm. Skypen kanssa kilpaileva soitto- ja pikaviestisovellus.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -44%

Xiaomi 13T Pro
449 € Proshop
579 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Honor 200 Lite – hinta laskenut -35%

Honor 200 Lite
129 € DNA
199 € Verkkokauppa.com
199 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -29%

Realme Note 60
75 € Hobby Hall
99 € Proshop
114 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 105 €

Xiaomi Poco C75 – hinta laskenut -26%

Xiaomi Poco C75
89 € Hobby Hall
120 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 119 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.