OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Samsung: "Microsoft on laitevalmistuksessa suora kilpailijamme", kieltäytyy maksamasta Android-rojalteja

3
Petteri Pyyny

Mobiilisota syttymässä? Samsung kieltäytyy maksamasta Android-rojalteja Microsoftille
Microsoft on jo pitkään saanut miljardeja Android-valmistajilta patenttiensa käyttömaksuina, omistaahan yhtiö tuhansia tietotekniikkaan ja ohjelmistoihin liittyviä patentteja, vaikka valtaosa Nokian patenteista jäikin mobiililiiketoiminnan oston ulkopuolelle.

Yksi suurimmista patenttimaksujen maksajista on ollut, luonnollisesti, maailman suurin kännykkävalmistaja Samsung. Nyt Samsung on ilmeisesti kyllästynyt lypsylehmän rooliinsa ja vaatii oikeudessa patenttisopimuksensa purkamista. Yhtiöt päätyivät lakitupaan, kun Samsung maksoi myöhässä vuoden 2013 rojaltimaksunsa ja jätti niiden korot maksamatta Microsoftille. Yhtiöiden välillä on vuonna 2011 solmittu patenttimaksuista tehty sopimus, mutta Samsung sanoo sopimuksen muuttuneen mitättömäksi sen jälkeen, kun Microsoft osti Nokian puhelinliiketoiminnan.

Vuoden 2011 sopimuksessa yhtiöt sopivat, että Samsung jakaa tietoja liiketoiminnastaan ja lisäksi sitoutuu valmistamaan Windows Phone -laitteita -- vastineeksi Samsung sai alennusta Microsoftille tilitettävistä Android-laitteidensa patenttimaksuista. Sopimuksen mukaan Samsung maksoi sitä vähemmän laitekohtaisia rojalteja Android-laitteistaan mitä enemmän yhtiö myi Windows Phone -laitteitaan. Tästä huolimatta Samsung maksoi pelkästään viime vuonna rojaltimaksuja Microsoftille yli miljardin dollarin edestä.



Samsungin kulma sopimuksen haastamisessa liittyy sopimuksen pykälään, joka velvoittaa sitä jakamaan salaista tietoa liiketoiminnastaan Microsoftille. Koska Microsoft on nykyisin myös laitevalmistaja, Samsungin näkemyksen mukaan sopimuksen tiedonjakopykälä on vastoin monopolilainsäädäntöä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
199 € Power
349 € Multitronic
349 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -39%

Honor X5c Plus
79 € Verkkokauppa.com
79 € Veikon Kone
79 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Samsung Galaxy S24 FE – hinta laskenut -37%

Samsung Galaxy S24 FE
311 € DNA
482 € Power
492 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 491 €

HMD Skyline – hinta laskenut -33%

HMD Skyline
269 € Multitronic
399 € Power
399 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (3)

Kiedis
Kiedis

1

Lainaus:

Koska Microsoft on nykyisin myös laitevalmistaja, Samsungin näkemyksen mukaan sopimuksen tiedonjakopykälä on vastoin monopolilainsäädäntöä.



Sinänsä ihan totta kyllä. Sopimuksen merkittävyyden ja haitallisuuden yrityksestä riippuen voidaan nähdä muuttuneen Nokian mobiiliosaston oston jälkeen niin merkittävästi, että sopimus on purettavissa. Jännä nähdä, mitä mieltä oikeus on.

Vastaa
perhana
perhana

2

Lainaus:

vastineeksi Samsung sai alennusta Microsoftille tilitettävistä Android-laitteidensa patenttimaksuista.

Eli Samsung haluaa ilmeisesti luopua sille tarjotuista alennuksista ja alkaa maksamaan patenttimaksuista täyden hinnan?
Vai onko heillä jotenkin sellainen käsitys että purkamalla tuon alennuksia koskevan sopimuksen he vapautuisivat oikeuden määräämistä patenttimaksuista.
Taitaa vaan olla niin että yliampuva markkinointi on imenyt Samsungin kassan kuiviin eikä raha enää meinaa riittää patenttimaksuihin joten tällaisilla keinoilla sitten vetkutellaan lisää maksuaikaa.

Vastaa
Ditt0
Ditt0

3

En voi ymmärtää miten menneet tuohon halpaan ja maksaneet M$:lle rojalteja Applen patenttien käytöstä

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.