Nokia X:n tekniset tiedot vuotivat jälleen

2
Manu Pitkänen

Nokia X:n tekniset tiedot vuotivat jälleen
Evleaks on omalta osaltaan "vahvistanut" pitkään spekulaatioissa pyörineen Nokian Android-puhelimen speksit.

Normandy-koodinimellä tunnetun puhelimen tekniset ominaisuudet näyttäisivät olevan linjassa aiempien vuotojen kanssa. Nelituumaisen näytön resoluution otsin sanotaan olevan 850x480 pikseliä, eikä 854x480 pikseliä. Puhelin vaikuttaisi olevan teknisesti hyvin samankaltainen kuin vaikkapa Nokia Asha 503, mutta vain isommalla ja tarkemmalla näytöllä varustettuna. Ulkoisestikin Nokia X:ksi tituleerattu puhelin on muistuttaa paljon Asha 500 -sarjan jäseniä.

Puhelimen ulkonäkö, ominaisuudet ja nimi tiedetään jo. Jäljelle jäävä kysymys on se, mikä on kaikkien huulilla: Julkistaako Nokia todella Android-puhelimensa?




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 Fusion Power – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 70 Fusion Power
389 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 549 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -18%

OnePlus Nord CE5
146 € Gigantti
179 € Power
179 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
249 € DNA
299 € Verkkokauppa.com
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentit (2)

Sefriol
Sefriol

2

Luultavasti puhelimen tuotanto on ulkoistettu, kuten on tehty monen muun mallin kanssa. Tällä tavalla se voi jäädä osaksi nykyistä Nokiaa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.