Päivitys mahdollistaa avoinna olevien sovellusten sulkemisen moniajonäkymästä käsin (X-panike). Se sisältää myös näytön asentolukituksen ja Driving Moden, joka mykistää saapuvien puheluiden ja tekstiviestien merkkiäänet. Driving Moden avulla puhelin voidaan käskeä lähettämään automaattisesti tekstiviesti numeroon, josta henkilö yritetään tavoitella. Päivityksen kerrotaan sisältävän myös "hiljaisen NFC:n", varmuuskopion palautuksen Wi-Fin yli sekä räätälöidyt merkkiäänet tekstiviesteille, vastaajalle, sähköposteille ja muistutuksille.
The Vergen mukaan julkaistut ruutukaappaukset ovat aitoja ja GDR3-päivitys löytyy esiasennettuna Nokia Lumia 1520:stä ja HTC Harmonysta.
Kommentit (5)
iPhonessa ollut melkein kaikki nuo ominaisuudet varmaan vuoden...
Löytyvät myös Nokian Symbian-puhelimista. Ominaisuuksiensa puolesta olivat vuosia kilpailijoita edellä
Symbianista en nyt menisi ääneen enää mainitsemaan, sen verran buginen kakka on, en ihmettele yhtään että kuopattiin.
Taitaa olla WP hankala koodata, kun uusia ominaisuuksia tulee hitaasti.
Ja vielä Symbianista: Ylivoimainen moniajo verrattuna Androidiin ja iPhoneen. Edes nyky-Androidit ei pärjää nokialaiselleni moniajossa.
Jaaha koskahan 820 päivittyisi edes viimeisimpään versioon mikä 920:lle on julkaistu... Ei nyt luulis olevan hirveän vaike temppu pistää sitä jakeluun.