Nokia haastoi HTC:n ja RIM:n oikeuteen

1
Manu Pitkänen

Nokia haastoi HTC:n ja RIM:n oikeuteen
Nokia on haastanut taiwanilaisen HTC:n ja kanadalaisen RIM:n oikeuteen. Yhtiön mukaan sen kilpailijat eivät ole maksaneet rojalteja vaikka ovatkin käyttäneet Nokian teknologioita. Nokia haastoi myös Viewsonicin oikeuteen. Kiista koskee yhteensä 45 patenttia.

Oikeutta käydään kolmessa salissa: Delawaressa, Düsseldorfissa ja ITC:ssä (Yhdysvaltain kansainvälinen kauppakomissio). HTC ja RIM eivät ole kommentoineet syytteitä, mutta Viewsonicin mukaan he aikovat puolustaa oikeuksiaan.

BBC:n haastatteleman patenttiriitoihin erikoistuneen asianajajan, Andrew Altonin, mukaan Nokia on saattanut katsella viime aikoina tietoisesti hieman etäämmältä miten muut alaa koskeneet patenttisodat ovat edenneet. Hänen mielestä Nokia yrittää samalla osoittaa miten vahva patenttisalkku sillä on. Viime osavuosikatsauksen yhteydessä Nokia mainitsi kuinka paljon sen patentit tuovat rahaa taloon, jotta sijoittajat voivat arvioida sen patenttisalkun arvoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -44%

Xiaomi 13T Pro
449 € Proshop
579 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -29%

Realme Note 60
75 € Hobby Hall
99 € Proshop
107 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 105 €

Apple iPhone 15 Pro Max – hinta laskenut -26%

Apple iPhone 15 Pro Max
983 € iPhonetalo
1315 € CDON
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1324 €

Xiaomi Poco C75 – hinta laskenut -26%

Xiaomi Poco C75
89 € Hobby Hall
120 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 119 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.