OnePlussan emoyhtiö vihdoin sovintoon Nokian kanssa

Petteri Pyyny

OnePlussan myyntikielto päättyy - emoyhtiö sopimukseen Nokian kanssa
OnePlussan emoyhtiö Oppo on ollut pitkässä ja riitaisassa lisensointikiistassa kotimaisen Nokian kanssa.

Taustalla on riita Nokian omistamista 5G-patenteista, joita Oppo on kieltäytynyt lisensoimasta - ainakaan Nokian asettamilla ehdoilla. Kyseinen riita on ollut nimenomaan suomalaisen, verkkolaite-Nokian kanssa, eli Nokia-merkillä kännyköitä myyvä HMD ei ole kytkeytynyt jupakkaan mitenkään.

Uhkana on ollut pitkään, että Oppon ja OnePlussan myynti lakkaa Suomessakin, sillä Saksasta yhtiö joutui oikeuden päätöksellä vetäytymään jo pari vuotta sitten.

Nyt kiistaan on saatu sopu, sillä Oppo on suostunut lisensoimaan Nokian teknologiat käyttöönsä. Lisäksi Oppo maksaa Nokialle myös aiemmilta vuosilta lisenssimaksuja, takautuvasti.



Sopimus tarkoittaa sitä, että yhtiöiden välillä kesken olleet oikeusjutut päättyvät, kaikissa maissa. Samalla myös Oppon ja OnePlussan myyntikielto Saksassa päättynee pikimmiten.

Sekä Nokia että OnePlus tiedottivat sopimuksesta lehdistötiedotteiden muodossa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -47%

Samsung Galaxy S23 FE
299 € Elisa
560 € CDON
630 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 560 €

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A05s – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A05s
69 € Gigantti
69 € DNA
79 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Google Pixel 9a – hinta laskenut -27%

Google Pixel 9a
399 € Verkkokauppa.com
399 € Gigantti
399 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.