Jolla julkaisi Sailfish OS Rokua -päivityksen

2
Janne Yli-Korhonen

Jolla julkaisi Sailfish OS Rokua -päivityksen
Jolla on julkaissut uuden Rokua -päivityksen (versio 3.3.0) Sailfish OS -käyttöjärjestelmään. Päivitys sisältää paljon päivityksiä koodiin ja muuhun vastaavaan, jotka eivät suoraan näy peruskäyttäjälle. Näistä saa tietoa lukemalla Jollan blogikirjoituksen.

Päivitys kuitenkin sisältää muutamia käyttäjille näkyviä asioita. Päivityksen mukana saapuu muun muassa uudet sääkuvakkeet, Nextcloud-pilvipalvelut, EAP-TLS-tuki, parannuksia kamerasovellukseen, NFC-yhteys Xperia X:lle, parannuksia aloitusnäkymän nopeuteen ja parannuksia tietoturvaan. Kaikki uudistukset voi katsoa tästä.

Sailfish -käyttöjärjestelmän voi tällä hetkellä asentaa Sonyn Xperia 10, Xperia 10 Plus, Xperia XA2, Xperia XA2 Plus, Xperia XA2 Ultra ja Xperia X -puhelimille sekä Gemini PDA:lle. Uuden päivityksen myötä Jolla tarjoaa käyttöjärjestelmää näille puhelimille alennettuun hintaan rajoitetun ajan.



Lue myös:



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Lite – hinta laskenut -41%

Honor 200 Lite
99 € DNA
169 € Gigantti
169 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 50 Pro – hinta laskenut -33%

Motorola Edge 50 Pro
424 € Verkkokauppa.com
447 € CDON
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 634 €

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy Z Flip5
930 € CDON
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -21%

Motorola Moto G05
117 € CDON
139 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Kommentit (2)

karmakameli
karmakameli

1

Kuinkahan paljon jollalla on käyttäjiä? Oma jolla c on ollut kaapissa jo tovin. Nyt käynnistin ja tuli teksti, jossa mainittiin päivityksiä olevan saatavilla, 43 kuukautta sitten. Positiivisena puolena voi sanoa että akkua oli vielä 81%.
Järjestelmäpäivityskin löytyi: 2.0.5.6 ("Haapajoki").

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.