Nokialta tulee uusia halpoja puhelimia – Nokia 1 Plus ja Nokia 210

Manu Pitkänen

Nokialta tulee uusia halpoja puhelimia – Nokia 1 Plus ja Nokia 210
Suomalainen HMD Global otti Barcelonan MWC-messuille mukaansa Nokia 9 Pureview'n ja keskihintaisten Nokia 4.2:n ja 3.2:n lisäksi alemman hintaluokan puhelimia.

Noin sadan euron puhelinta metsästäville HMD Global tuo tänä vuonna tarjolle Nokia 1 Plussan, jossa on kookas 5,45 tuuman näyttö, mutta sen tarkkuus on FWVGA+-tasoa (197 PPI). Laadukkuuden vaikutelmaa on yritetty tuoda "3D nano -pinnoitetulla" karbonaattikuorella. Käyttöjärjestelmänä käytetään luonnollisesti uutta Android 9 Pietä.

Kehittyvien talouksien viestintätarpeisiin HMD Global iskee Nokia 210 -peruspuhelimella, josta löytyy kaikki välttämätön. Tärkein ominaisuus lienee 18 tunnin puheaika ja 20 vuorokauden valmiusaika. Nokia 210:n arvioitu keskimääräinen jälleenmyyntihinta on 35 dollaria.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 731 €

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
764 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Samsung Galaxy A17 (5G) – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy A17 (5G)
149 € Power
149 € Elisa
149 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Motorola Moto G77 – hinta laskenut -16%

Motorola Moto G77
269 € Gigantti
269 € Proshop
269 € Power

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.