Nokialta tulee uusia halpoja puhelimia – Nokia 1 Plus ja Nokia 210

Manu Pitkänen

Nokialta tulee uusia halpoja puhelimia – Nokia 1 Plus ja Nokia 210
Suomalainen HMD Global otti Barcelonan MWC-messuille mukaansa Nokia 9 Pureview'n ja keskihintaisten Nokia 4.2:n ja 3.2:n lisäksi alemman hintaluokan puhelimia.

Noin sadan euron puhelinta metsästäville HMD Global tuo tänä vuonna tarjolle Nokia 1 Plussan, jossa on kookas 5,45 tuuman näyttö, mutta sen tarkkuus on FWVGA+-tasoa (197 PPI). Laadukkuuden vaikutelmaa on yritetty tuoda "3D nano -pinnoitetulla" karbonaattikuorella. Käyttöjärjestelmänä käytetään luonnollisesti uutta Android 9 Pietä.

Kehittyvien talouksien viestintätarpeisiin HMD Global iskee Nokia 210 -peruspuhelimella, josta löytyy kaikki välttämätön. Tärkein ominaisuus lienee 18 tunnin puheaika ja 20 vuorokauden valmiusaika. Nokia 210:n arvioitu keskimääräinen jälleenmyyntihinta on 35 dollaria.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall
182 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -29%

Nothing Phone (3a) Pro
349 € DNA
489 € Verkkokauppa.com
489 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Motorola Edge 60 Neo – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60 Neo
299 € DNA
399 € Verkkokauppa.com
399 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
119 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.