EU asetti puheluille ja tekstareille hintakaton

1
Manu Pitkänen

EU asetti puheluille ja tekstareille hintakaton
Vuonna 2017 EU:ssa otettiin käyttöön uusi Roam Like At Home -periaate, joka käytännössä lopetti verkkovierailumaksut EU:n sisäisessä viestinnässä. Operaattorit eivät saisi periä siis lisämaksua ulkomailla (mutta EU/ETA-alueen sisällä) tapahtuvasta kohtuullisesta ja ajoittaisesta viestinnästä.

Nyt parlamentissa on äänestetty uudesta hintakatosta, joka asettaa raamit operaattoreiden hinnoittelulle. Parlamentin hyväksymän ehdotuksen mukaan operaattorit eivät saa periä EU:n sisäisistä puheluista yli 19 senttiä minuutilta. Tekstiviestien osalta hintakatto on kuusi senttiä kappaleelta. Hintakatot tulevat voimaan 15. toukokuuta 2019.

Kuluttajalle määrättiin myös oikeus säilyttää oma puhelinnumero kuukausi liittymäsopimuksen loppumisen jälkeen. Operaattoreiden on myös hyvitettävä käyttämättömän prepaid-liittymään ladattu raha sopimuksen lopettamisen yhteydessä.



Parlamentti myös vaatii jäsenmaita valmistautumaan 5G:hen. Jäsenmaiden tulee vuoteen 2020 mennessä valmistella tarvittavat taajuudet uuden matkapuhelinverkkoteknologian käyttöön.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
287 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -29%

Google Pixel 10 Pro XL
959 € Verkkokauppa.com
959 € Gigantti
959 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Samsung Galaxy S25 Ultra – hinta laskenut -27%

Samsung Galaxy S25 Ultra
799 € Telia
799 € DNA
899 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Kommentit (1)

avthein
avthein

1

Puhelinlasku pompsahtikin oikein kunnolla moninkertaiseksi ilmeisimmin tuon vuoksi. Eli matkustavien puhelinlaskut maksatetaan nyt muilla ja niillä joilla ei pahemmin ole varaa matkustella edes kotimaassaan.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.