Google on ostamassa palan Nokian teknologiaa

Manu Pitkänen

Google on ostamassa palan Nokian teknologiaa
Google neuvottelee Nokian lentokonelaajakaistabisneksen ostamisesta, uutisoi Bloomberg. Uutistoimiston mukaan Google emoyhtiö, Alphabet, haluaa laajentaa sen nykyistä laajakaistapalvelua uusille markkinoille.

Nokian kehittämä A2G-matkapuhelinverkkoteknologia mahdollistaa suoran datasiirron lentokoneen ja maanpinnalla sijaitsevan tukiaseman välillä, jolloin verkkoyhteyttä ei tarvitse kierrättää satelliittien kautta. Teknologia lyhentää viiveaikoja ja nopettaa datasiirtoa. Googlea houkuttelee nopeiden verkkoyhteyksien tarjoaminen lennoilla. Tällä hetkellä markkina on vahvasti Gogo-nimisen yrityksen hallussa.

Googlen valikoimista löytyy jo matkapuhelinliittymiä (Project Fi) sekä nopeita Internet-yhteyksiä tarjoava Google Fiber -palvelu. Lennoilla tarjottava verkkoyhteys täydentäisi yhtiön palveluvalikoimaa ja varmistaisi, että Googlen palveluita voidaan käyttää myös lentojen aikana.



Nokian ja Googlen väliset neuvottelut ovat kuitenkin vielä kesken, joten kauppa voi vielä peruuntua.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -48%

Motorola Edge 60
249 € Gigantti
479 € Proshop
479 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Oppo Reno 16 F – hinta laskenut -25%

Oppo Reno 16 F
449 € Elisa
449 € DNA
599 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Honor 400 Smart (5G) – hinta laskenut -23%

Honor 400 Smart (5G)
99 € Power
129 € Elisa
169 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F7 Ultra
685 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 882 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.