Apple palauttaa rahat Yhdysvaltoihin – Tulossa massiivinen veropotti ja investointeja

1
Manu Pitkänen

Apple palauttaa rahat Yhdysvaltoihin – Tulossa massiivinen veropotti ja investointeja
Apple on ilmoittanut kiihdyttävänsä investointitahtiaan Yhdysvalloissa Donal Trumpin hallinnon verohelpotusten johdosta. Seuraavan viiden vuoden aikana Apple tuo rahaa Yhdysvaltojen talouteen 350 miljardin dollarin edestä.

Applen mukaan se käyttää tällä hetkellä rahaa kotimaassa jo 55 miljardin dollarin edestä vuodessa, joten ilman lisäpanostuksia IT-jätti olisi nykytahdilla kuluttanut viiden vuoden aikajänteellä 275 miljardia dollaria. Käytännössä Apple siis aikoo lisätä investointeja Yhdysvalloissa 75 miljaradilla dollarilla. Investointeihin kuuluu muun muassa uusia palvelinkeskuksia.

Investointien toteuttamiseksi Apple aikoo kotiuttaa ulkomaille talletettuja varoja. Koska varoja on huomattava määrä, joutuu yhtiö maksamaa Yhdysvaltain verouudistuksen jälkeenkin kotiutuksestä 38 miljardin dollarin edestä veroja.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 899 €

OnePlus 13 – hinta laskenut -33%

OnePlus 13
399 € DNA
599 € Gigantti
799 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Kommentit (1)

etrade
etrade

1

Valtava rahasumma USA:n taloudelle, ja pitää muistaa, että tässä oli kyseessa ainoastaan yksi esimerkki, yrityksestä, joka on tyytyväinen Trumpin verolinjaan.

Trumpin kehittämässä Valeuutis Palkinnossa, voiton vei NYT valemedia, missä Krugman kertoi, ettei markkinat toivu koskaan Trumpin valinnasta :) .
https://gop.com/the-highly-anticipated-2017-fake-news-awards/

Suomessa valemedia ( Yle, Mtv, Sanomat...) keskittyy ilkkumaan Trumpin terveystietoja, ja on shokissa vanhan pornotähti-huoran väitetystä kähminnästä. Valemediaa v*+uttaa suuresti, kun Trumpin avulla pörssi on korkeimmillaa kautta aikojen ja työttömyys matalalla.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.