Nopeita siirtonopeuksia (150 Mbps) ei ole saatu halpaan piiriin ilman kompromisseja. Snapdragon 205:n tuki kameran osalta rajoittuu kolmen megapikselin kennoihin ja näytön osalta VGA-resoluutioon (480p), joten piiristä on karsittu selvästi kaikki mahdollinen pois ja soveltuu siksi mainiosti Nokia 3310:n kaltaisiin noin 50 euron peruspuhelimiin tai halpoihin älypuhelimiin. Kaksiytimisen suorittimen kellotaajuus on 1,1 gigahertsiä.
Snapdragon 205:n avulla puheluita voidaan soittaa 4G- ja Wi-Fi-verkkojen kautta VoLTE- ja VoWi-Fi -tuen ansiosta.
Kommentit (5)
Tulee vaan äkkiseltään mieleen että mitä ihmettä peruspuhelimissa tekee 150Mbps nopeuksilla? Tietty yhteyden jako voi olla yksi syy mutta eiköhän siihenkin löydy järkevämpiä kapistuksia.
https://www.aliexpress.com/item/2016-Or...2696437985.html
siinä alle 50€
Voihan se form factor olla joku muu kuin kädessä pidettävä luuri. Esimerkiksi autoon puhelinmoduuli jossa puhelinpalvelujen lisäksi jaetaan matkustajille nopea LTE yhteys ulkoista antennia hyödyntäen ajoneuvon sisäisellä wifi:llä.
Tuo kuulostaa järkevältä. "4G-yhteyksiä tukeva Nokia 3310" kuulostaa todella typerältä.
Käytetty. Ei noista riitä suurelle yleisölle.
Kai tuota tulevaa piiriä voi hyödyntää tosiaan vaikka entistä halvemmissa netti-mokkuloissa. Tai vaikka käyttää sitä peruspuhelinta tietokoneen modeemina USB kaapelin perässä. Paljon on vielä ikäihmisiä asiakkaina, jotka kyselee perus näppäin puhelimia. Niistä valitettavasti ei löydy kunnon kameraa (yleensä max 2Mpix, huonoimmillaan VGA), eikä myöskään tuota modeemi-toimintoa.