"Mighty Eagle" jättää Rovion

1
Manu Pitkänen

Mighty Eagle jättää Rovion
Rovion keulakuvana mediassa ja markkinoinnissa esiintynyt Peter Vesterbacka aikoo jättää peliyhtiön.

Mighty Eagle -tittelillä toiminut Vesterbacka aikoo siirtyä sijoittajaksi ja kasvuyritysten neuvonantajaksi. Hänen mielestä nyt oli oikea aika jättää yhtiö, koska muutamia viikkoja sitten julkaistulla elokuvalla menee hyvin ja yhtiön sisällä on "hyvä tekemisen meininki". Vesterbacka omistaa osan Roviosta, joten yhteydet pelifirmaan tuskin katkeavat kokonaan, vaikka hän ei enää jatkossa palkkalistoilta löydykään.

Vesterbacka oli jo Rovio-aikoina mukana erilaisissa oppimiseen liittyvissä projekteissa ja ollut aktiivinen esimerkiksi koulutusviennin saralla. Hän on osakkaana koulutukseen erikoistuneissa Fun Academy- ja Lightneer-kasvuyrityksissä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -47%

Motorola Moto G06
69 € Gigantti
69 € Veikon Kone
69 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -29%

Honor 200 Lite – hinta laskenut -26%

Honor 200 Lite
168 € CDON
249 € Verkkokauppa.com
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 226 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1499 € Gigantti
1695 € CDON
1989 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 1989 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.