Nokian ex-johtaja AL:lle: Suomeen ei enää synny merkittävää puhelinbisnestä

Sami Koivunen

Nokian ex-johtaja AL:lle: Suomeen ei enää synny merkittävää puhelinbisnestä
Nokian langattomien palvelujen yksikön entinen johtaja Anssi Vanjoki ei usko Aamulehden haastattelussa, että Suomeen syntyisi enää merkittävää liiketoimintaa puhelinten suunnitteluun tai valmistukseen.

Microsoft kertoi keskiviikkona irtisanovansa yli puolet työntekijöistään Suomessa. Vanjoki on jo aiemmin mm. kommentoinut Windows Phone -strategian olleen typerä ja tarpeeton.

Vanjoki uskoo, että asetelmat matka- ja älypuhelinmarkkinoilla on jo saavutettu.

Markkina ei kasva. Valmistajat ovat selvillä ja markkinat jaettu.




Vanjoki uskoo Nokian palaavan vielä älypuhelinmarkkinoille viitaten viime kuun uutisointiin. Paluu tapahtuisi siten, että Nokia ulkoistaisi N1-tabletin tapaan puhelinten tuotekehityksen ja valmistuksen keräten vain rojaltit brändin ja patenttien käytöstä.




Älypuhelinten sijaan Vanjoki uskoo puettavan teknologian tulevaisuuteen.

Seuraava vaihe on puettava elektroniikka sekä siihen liittyvät palvelut ja applikaatiot.




Vanjoen mukaan pelikenttä on vielä puettavan elektroniikan alalla auki. Nyt irtisanottavia Vanjoki pitää huippuosaajina, joita tulisi hyödyntää enemmänkin.

Ei tänne kukaan ole tulossa meitä pelastamaan tai investoimaan. Meidän täytyy itse kasvaa yritystoimintaan. Osaamista on. Rahoitusta löytyy, kun on ideoita ja yrittäjyyshenkeä.

Siellä on henkilöitä, joilla on Suomessa vertaansa vailla olevaa kansainvälistä osaamista eri liiketoiminta-alueilta. Heitä ei ole osattu riittävästi hyödyntää pk- eikä suurissakaan yrityksissä.



Vanjoki toimii tällä hetkellä professor of practice -tehtävissä Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa ja Amer Sportsin hallituksen puheenjohtajana.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 400 Pro – hinta laskenut -29%

Honor 400 Pro
499 € Power
699 € Elisa
749 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -27%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
399 € Proshop
399 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -23%

Honor Magic7 Lite
309 € Hobby Hall
399 € Power
814 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi Poco X7 Pro
510 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 629 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.