Inteliltä Android-sovellus, joka toimii Windowsin näppäimistönä

1
Manu Pitkänen

Inteliltä Android-sovellus, joka toimii Windowsin näppäimistönä
Intel on julkaissut Windows-tietokoneiden hallintaan tarkoitetun näppäimistösovelluksen Androidille. Ajatuksena on, että Android-puhelimen näytölle ilmestyvää näppäimistöä ja trackpadia-käytettäisiin Windows-tietokoneen langattomana näppäimistönä.

Tarkoitukseen on olemassa sadoittain erilaisia Bluetooth-näppäimistöjä, mutta Intelin visiona on, että sovellusta käytettäisiin pienten tikkutietokoneiden käyttöön. Windows-pohjaisia tikkutietokoneita on helppo siirrellä paikasta toiseen, mutta liikuteltavuutta syö pahasti jos mukana täytyy kuljettaa myös kömpelön kokoista näppäimistöä ja hiirtä. Android-puhelimelle julkaistua sovellusta on taas paljon helpompi siirrellä.

Androidiin ladattavan sovelluksen lisäksi myös hallittavaan tietokoneeseen pitää asentaa Intelin tarjoama sovellus. Ohjelmat havaitsevat laitteet automaattisesti, kun ne on kytketty samaan Wi-Fi-verkkoon.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -48%

Motorola Edge 60
249 € Gigantti
479 € Proshop
479 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Oppo Reno 16 F – hinta laskenut -25%

Oppo Reno 16 F
449 € Elisa
449 € DNA
599 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Honor 400 Smart (5G) – hinta laskenut -23%

Honor 400 Smart (5G)
99 € Power
129 € Elisa
142 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F7 Ultra
685 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 882 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.