Kiinan älypuhelinmarkkinoiden kasvu pysähtyi

1
Matti Robinson

Kiinan älypuhelinmarkkinoiden kasvu pysähtyi
Kiinaa on pidetty viimeiset vuodet maailman tärkeimpänä älypuhelinmarkkinana pitkälti sen silkan koon sekä tietysti kasvupotentiaalin takia. Nyt jälkimmäinen syistä on poistunut, kertoo IDC.

Tutkimusyhtiö IDC:n mukaan Kiinan älypuhelinmarkkinat ovat saturoituneet siihen pisteeseen, että ensimmäistä kertaa vuositasolla nähtiin laskua. Neljän prosentin lasku johtuu siitä, että valtaosa kuluttajista on ostanut itselleen älypuhelimen, joten tarvetta sellaiselle on ainoastaan päivitysmielessä.

Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä Kiinassa myytiin 98,8 miljoonaa älypuhelinta, joka on yli neljännes kaikista maailman älypuhelimista.

IDC kertoo myös älypuhelinbrändien menestyksestä Kiinassa. Suurimmat yllätykset löytyvät korealaisjätti Samsungin luvuista, jotka ovat laskeneet merkittävästi.

Applella ja kiinalaisilla Xiaomilla ja Huaweilla menee hyvin ja ne toimittivat ensimmäisellä neljänneksellä kaikki yli 10 miljoonaa laitetta ja kasvoivat kymmeniä prosenttja. Samsung puolestaan tippui viime vuoden yli 20 miljoonasta alle kymmeneen.



Kuvan Microsoft kuuluu mm. HTC:n ja ZTE:n kanssa Muut-osioon, jonka osuus on melko suuri yli 40 prosentin osuudella.

IDC arvioi, että jatkossa kiinalaiskuluttajan valinta on yhä useammin arvokkaampi laite. Kiinalaisvalmistajat puolestaan pyrkivät laajentamaan muille markkinoille – toivottavasti yhä enemmän myös länsimaihin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip6 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Flip6
583 € CDON
849 € Proshop
882 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -32%

Xiaomi 15 Ultra – hinta laskenut -27%

Xiaomi 15 Ultra
1129 € CDON
1499 € Proshop
1744 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1538 €

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14 F
319 € Multitronic
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.