"Kehyksetön" huippuälypuhelin tarjoaa uudenlaisia kosketuseleitä

Valtteri Ahonen

Kehyksetön huippuälypuhelin tarjoaa uudenlaisia kosketuseleitä
Kiinalainen ZTE on julkaissut uudet Nubia Z9 -huippumallit, joiden kiinnostavin yksityiskohta lienee lähes kehyksetön design.

0,8 millimetrin reunus on käytännössä edestä katsottaessa näkymätön. Muotoilun on sanottu jossain määrin muistuttavan muun muassa Galaxy S6:sta. ZTE on päättänyt kuitenkin hyödyntää kehystä mahdollistamalla useita erilaisia eleitä, joilla kehyksen avulla voi esimerkiksi aktivoida kameran.

Puhelimesta on kolme eri varianttia, joista kaikissa on Snapdragon 810 suoritin, 2900 mAh akku, 8 megapikselin etukamera ja 16 megapikselin pääkamera optisella kuvanvakaimella. Varianttien erot tulevat muun muassa keskusmuistin määrästä ja lisäominaisuuksista kuten sormenjälkilukijasta.

Alla olevat kuvat havainnollistavat uusia kehyksien avulla suoritettavia eleitä.






Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -16%

Nothing Phone (3)
599 € Verkkokauppa.com
599 € Proshop
979 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 713 €

Samsung Galaxy A36 – hinta laskenut -15%

Samsung Galaxy A36
255 € Hobby Hall
299 € Multitronic
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Xiaomi 17T (5G) – hinta laskenut -13%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.