OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Hittipelin kehittäjä: Vain yksi 20:stä Android-asennuksesta on maksettu

6
Manu Pitkänen

Hittipelin kehittäjä: Vain yksi 20:stä Android-asennuksesta on maksettu
Piratismista puhuttaessa käsitetään sen yleensä tarkoittavan musiikin, elokuvien ja tietokoneohjelmien lataamista torrent- tai muista tiedostonjakopalveluista. Nettipiratismi koskettaa kuitenkin yhtälailla mobiilisovellusten kehittäjiä.

Viime vuonna runsaasti hypeä ja mediahuomiota osakseen saaneen Monument Valley -pelin kehittäjä ustwo on paljastanut millä tavoin mobiilipiratismi on kohdellut sitä. Näyttävää ongelmanratkaistupeliä myydään Google Playssä ja App Storessa 3,59 euron hintaan. Kehittäjän mukaan sille on maksettu noin 40 prosentista iOS-asennuksista. Android-puolen asennuksista rahaa on tullut vain viidestä prosentista. Google Playn mukaan Monument Valleytä on asennettu 100 000–500 000 kertaa.

Monument Valleyn pystyi lataamaan ilmaiseksi Androidille Amazonin sovelluskaupasta ennen joulua, mutta Amazon-latauksia ei ole otettu huomioon ustwon lukemissa. Tarjous ei siis selitä sitä miksi kehittäjä on saanut maksun vain joka 20:stä Android-asennuksesta.

Ustwo ei suoraan väitä, että 95 prosenttia Android-asennuksista olisi piraattilähteistä, mutta laillisten ilmaisasennusten osuus on sen mukaan joka tapauksessa vähäinen.

















Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor 200 Smart – hinta laskenut -34%

Honor 200 Smart
99 € Elisa
128 € Power
149 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Samsung Galaxy Z Flip6 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip6
592 € CDON
849 € Proshop
893 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -32%

Kommentit (6)

pähkinä
pähkinä

1

Kyllä minun on vaikea ymmärtää, että kuinka hiton persaukinen pitää olla, että edes kehtaa ajatella jonkun mobiilisovelluksen piratisointia? On kyllä todella matalat prosentit molemmilla alustoilla...

Vastaa
tataka
tataka

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti pähkinä:

Kyllä minun on vaikea ymmärtää, että kuinka hiton persaukinen pitää olla, että edes kehtaa ajatella jonkun mobiilisovelluksen piratisointia? On kyllä todella matalat prosentit molemmilla alustoilla...

Eiköhän selity androidin suuri osuus sillä että keskimääräistä halvempia laitteita ja lisäksi nuorten suosiossa.

Kehitysmaissa harvempi maksaa sovelluksistaan rahanpuutteen takia tai koska ei ole mahdollisuutta ostaa. Nuoret myös paljon latailevat koska ei välttämättä saatavilla lahjakorttia/pankkikorttia ja pienituloisia yleisesti.

Iphoneen ostanut lahjakortin(taitaa olla muutama euro siitä vielä käyttämättäkin) ja sen jälkeen kun vaihdoin takaisin androidiin tuli laitettua visa electron google tiliin niin voi ostella. Nykyään suomessa nuorilla myös mahdollisuus ostaa lahjakortteja google play kauppaan.

Vastaa
Insomniu
Insomniu

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti tataka:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti pähkinä:

Kyllä minun on vaikea ymmärtää, että kuinka hiton persaukinen pitää olla...


Kehitysmaissa harvempi maksaa sovelluksistaan rahanpuutteen takia tai koska ei ole mahdollisuutta ostaa...

En oikein jaksa uskoa, että raha on ongelma, kun piratisoidaan mobiilipelejä. Varsinkaan kun mobiilipelien hinnat on lähellä senttipelejä.

Sen lisäksi, että Android puhelimelle piratisoiminen vaatii myös jonkinlaista vaivaa. Helpompi se on tietokoneelle lataa ja käyttää piratisoitua/kräkättyä materiaali.

Kieltämättä 95% piracy rate kuullostaa varsin absurdilta lukemalta. Ensikuulemalta en voi kyllä uskoa. Vasta nyt löytyy törkeyden huippu piratismissa?

Minä kun luulin, että piraattien ajat olivat pikkuhiljaa siirtyneet taaksepäin...

Vastaa
LaDeXi
LaDeXi

5

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Insomniu:

Sen lisäksi, että Android puhelimelle piratisoiminen vaatii myös jonkinlaista vaivaa. Helpompi se on tietokoneelle lataa ja käyttää piratisoitua/kräkättyä materiaali.


Perustele toki tämä. Androidilla ei tarvita edes mitään crackeja. Sen kuin lataa pelin/ohjelman .apk:n ja asentaa.

Enpä muuten ollut kuullutkaan tästä pelistä ennen tätä uutista.

Vastaa
XB700
XB700

6

En ole kyseistä peliä koittanut, mutta olen ostannut monia pelejä Play-storesta kun on ollut alennuksia. Siis jos alle 1€ on saanut jotain mielenkiintoisia pelejä.

Henkilökohtaisesti toi 3,59€ mobiili-pelistä on kova hinta. Koska monissa peleissä on nykyään takavalo takuu ja se että "maksa x,xx€, että saat koko pelin auki" politiikka.

Joten en syytä jos ihmiset lataavat sen jonkun muun kautta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.