Suomalaispeli nousi latauslistojen kärkeen – sai kasvuun uutta rahoitusta

1
Manu Pitkänen

Suomalaispeli nousi latauslistojen kärkeen – sai kasvuun uutta rahoitusta
Viime vuonna perustettu suomalainen PlayRaven-pelistudio on kerännyt 3,3 miljoonan euron lisärahoituksen. Uutena sijoittana PlayRaveniin tuli norjalainen pääomasijoitusyhtiö Northzone, jonka tunnetuimpiin sijoituskohteisiin lukeutuu musiikkipalvelu Spotify. PlayRaven on nostanut viime vuodesta lähtien sijoittajilta yhteensä noin kuusi miljoonaa euroa.

PlayRaven on ehtinyt tähän mennessä julkaisemaan yhden pelin: syyskuussa App Storessa maailmanlaajuisesti ilmestyneen SpyMasterin. Toiseen maailmansotaan sijoittuvassa strategiapelissä ohjataan ja kehitetään vakoiluorganisaatioita, jonka tehtävänä on hankkia salaisia tietoja rintamalinjojen takaa.

SpyMaster sai erinomaisen vastaanoton pelaajilta, sillä se nousi julkaisunsa jälkeen App Storen top 10 -listoille 99 maassa. Yhdysvalloissa SpyMaster oli parhaimmillaan toiseksi ladatuin peli.

Uudesta rahoituksesta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Talouselämä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.