BlackBerry parantaa Samsungin Knox-alustan tietoturvaa

1
Manu Pitkänen

BlackBerry parantaa Samsungin Knox-alustan tietoturvaa
BlackBerryn tuotteilla on ollut hyvä maine yrityksissä ja valtionjohdossa pitävien end-to-end-salausmenetelmien ansiosta. Kanadalaisyhtiön puhelinbisneksen romahdettua, se joutui kuitenkin määrittelemään itsensä uudella tavalla. QNX-panostuksen lisäksi BlackBerry yrittää kasvaa tuomalla palveluitaansa kilpailijoiden laitteisiin.

BlackBerry kertoi eilen Samsungin kanssa solmitusta kumppanuudesta, minkä myötä BlackBerryn tietoturvaosaamista aletaan hyödyntää korealaisyhtiön Knox-tietoturvaohjelmistossa.

Menneenä kesänä Samsung ja Google kertoivat Knoxin tietoturvaominaisuuksia käytettävän järjestelmätasolla Android Lollipopissa, mutta BlackBerryn kanssa solmittu yhteistyö näkyy ensi vuoden alusta lähtien vain Galaxy-laitteissa.

Yhteistyö avaa BlackBerrylle uuden kanavan päästä käsiksi yritysasiakkaisiin, sillä Samsung on lupautunut myymään BlackBerryn BES12-laitehallintaa Knox-alustaa käyttäville yrityksille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -37%

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -19%

Nothing Phone (3)
566 € Linné Elektronik
699 € DNA
714 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -15%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
339 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.