Uuden Android-puhelimen näyttö on lähes kehyksetön - kuin sci-fi-elokuvasta

1
Valtteri Ahonen

Uuden Android-puhelimen näyttö on lähes kehyksetön - kuin sci-fi-elokuvasta
Sharp on tuomassa Yhdysvalloissa myyntiin Aquos Crystal -puhelimen, jonka vetonaula on reunasta reunaan ulottuva näyttö. Käytännössä kehyksiä ei jää sivuille ja yläreunaan ollenkaan, vaan kaikki etupaneelin toiminnot on siirretty alareunaan.

Kyseessä on räväkästä muotoilusta huolimatta keskiluokan rautaa oleva puhelin, jossa on 5-tuumainen 720p-näyttö, 1,2 GHz neliydinprosessori, 1,5 GB muistia ja 8 GB muistikortilla laajennettavaa tallennustilaa.

Käyttöjärjestelmänä on tuore Android 4.4.2, joka on käytännössä täysin muokkaamaton, ainakin The Vergen nopean katsauksen perusteella. Aquos Crystalin myyntiin tulosta ei ole tietoa, mutta ensimmäisenä USA:ssa se tulee saataville Sprint-operaattorille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14
59 € Power
97 € Gigantti
104 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 97 €

HMD Pulse Pro – hinta laskenut -29%

HMD Pulse Pro
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 162 €

Honor 200 Lite – hinta laskenut -25%

Honor 200 Lite
170 € CDON
249 € Verkkokauppa.com
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 226 €

Samsung Galaxy Z Fold7 – hinta laskenut -20%

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.