Kiina esti suosittuja pikaviestimiä terrorismiepäilyjen takia

4
Manu Pitkänen

Kiina esti suosittuja pikaviestimiä terrorismiepäilyjen takia
Kiina on estänyt muutamien pikaviestipalveluiden toiminnan maassa. Hallinnon mukaan estotoimet ovat osa maan terrorisminvastaista toimintaa.

Useiden teknologiayritysten tärkeimmäksi kasvumarkkinaksi muodostunut Kiina on estänyt KakaoTalkin sekä Linen toiminnan. Estolistalta löytyvät myös tuntemattomampiakin palveluita, kuten Didi, Talk Box ja Vower. Terroristit ovat viranomaisten mukaan keskustelleet suunnittelemistaan pommi-iskuista näiden palveluiden avulla.

Valtion toimet tuskin haittaavat merkittävissä määrin muita kuin pikaviestipalveluiden ylläpitäjiä. Terroristit voivat aina vaihtaa toiseen palveluun ja niitähän maailmassa riittä yllin kyllin.

Kiina on aiemmin kieltänyt julkishallinnolta hankkimasta Symantecin ja Kasperskyn tietoturvaohjelmistoja, Applen valmistamaa elektroniikkaa ja Windows 8 -käyttöjärjestelmään perustuvia tietokoneita. Qualcommia syytetään taas markkina-aseman väärinkäytöstä ja Microsoft on joutunut tutkinnan kohteeksi. Googlellakin on tunnetusti ollut jo pitkään ongelmia Kiinassa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1926 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy A16 (4G)
155 € Hobby Hall
189 € Power
199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 189 €

Kommentit (4)

mcmopo
mcmopo

1

Venäjä irtautuu euroopasta ja kiina häätää länsimaailman pois. Jotenkin rupeaa tuntumaan tulevaisuus valoisalta.

Vastaa
Arttuu1
Arttuu1

2

"Googlella ja Kiinalla on tunnetusti ollut jo pitkään ongelmia Kiinassa."

Hauskaa kun Kiinalla on ongelmia Kiinassa :o

Vastaa
teppoI
teppoI

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Arttuu1:

"Googlella ja Kiinalla on tunnetusti ollut jo pitkään ongelmia Kiinassa."

Hauskaa kun Kiinalla on ongelmia Kiinassa :o

:) Lause korjattu.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.