Google Now ymmärtää nyt kamerakomentoja

3
Matti Robinson

Google Now ymmärtää nyt kamerakomentoja
Google julkaisi eilen päivityksen Google Now ja Google Search -sovelluksille, jossa se lisää kameratoiminnallisuutta. Google on tämän myötä mahdollista käskeä ottamaan kuva tai videota.

Vaikka käskyt ovat "Ok Google, take a photo," ja "Ok Google, take/record a video", niin laite ei itseasiassa ota tallennetta, vaan ainoastaan käynnistää kameran halutussa tilassa. Tämän jälkeen käyttäjän on edelleen käynnistettävä kuvaus.

Google kertoo Plussassa julkaistussa viestissä, että joskus kamerasovelluksen avaaminen on hidasta tärkeimmällä hetkellä, joten nyt apuun ryntäävät Google Now ja Google Search. Vaikka Google mainostaa ominaisuutta helpompana ja nopeampana tapana avata kamera, niin ei se vaikuta nopeimmalta tavalta. Ei kuitenkaan yhtään huono asia, että Google laajentaa ääniohjauksen toimintoja puettavan teknologian yleistyessä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € DNA
139 € Proshop
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -25%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
399 € Proshop
499 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 668 €

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Find X9 Pro – hinta laskenut -15%

Oppo Find X9 Pro
1099 € Elisa
1299 € Verkkokauppa.com
1299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1299 €

Kommentit (3)

Kuveerty
Kuveerty

2

Edelleen paras tapa on erillinen kameranäppäin. Toivottavasti tulevat pysymään jatkossakin edes joissakin luureissa, ja tottakai oikealla alhaalla.

Vastaa
ProfaneX
ProfaneX

3

Juuri sattumalta eilen testailin juuri näitä googlen puheen tunnistuksia Suomeksi ja pitää sanoa että toimi ihan erinomaisesti. Onkohan kellään tiedossa milloin voisi puhelinta alkaa ihan Suomeksi käskyttää ? Vai olisiko jo peräti mahdollista ? [Esim: Navigoi lähimpään mcdonaldsiin]

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.