Applen patenttihakemus paljastaa: iPhoneen voi olla tulossa optinen kuvanvakaus

1
Manu Pitkänen

Applen patenttihakemus paljastaa: iPhoneen voi olla tulossa optinen kuvanvakaus
Uutisoimme eilen Nomura Securitiesin tiedoista, joiden mukaan Apple olisi päättänyt lisätä seuraavaan iPhoneen optisen kuvanvakaimen (OIS). Yhdysvaltain patenttitoimisto on nyt julkaissut Applen patenttihakemuksen optiseen kuvanvakausratkaisuun liittyen. Hakemus ei itsessään kerro mitään tulevien iPhone-mallien ominaisuuksista, mutta se osoittaa millaisten asioiden tutkimiseen Apple käyttää R&D-budjettiaan.

Patenttihakemuksesta uutisoi ensimmäisenä Unwired View, jonka mukaan hakemuksessa esitellystä ratkaisusta on hyötyä niin videokuvauksessa kuin hämärässä kuvaamisessakin. Lisäksi se tehostaa automaattitarkennusta.



Patenttihakemus jätettiin Yhdysvaltain patenttitoimistoon lokakuussa 2012. Keksijäksi on nimetty Richard Topliss, joka siirtyi Applelle vuoden 2012 alussa. Tätä ennen Topliss työskenteli lähes 12 vuotta Cambridge Mechatronicsin teknologiajohtajana. MacRumors-sivusto pani merkille, että Cambridge Mechatronicsin oma OIS-järjestelmä läpäisi viime vuoden lopulla vaaditut testit ja on nyt valmis käytettäväksi älypuhelimissa.

Cambridge Mechatronicsilta Applen palkkalistoille on siirtynyt LinkedInin mukaan myös Tom Gregory.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15C (4G) – hinta laskenut -29%

Xiaomi Redmi 15C (4G)
120 € Hobby Hall
149 € Proshop
157 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 168 €

Motorola Moto G56 – hinta laskenut -20%

Motorola Moto G56
199 € Power
249 € Mobiilipiste.fi
322 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Find X9 – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.