Isoruutuiset puhelimet edelleen pieni vähemmistö

2
Teemu Laitila

Isoruutuiset puhelimet edelleen pieni vähemmistö
Yli viiden tuuman näytöllä varustetut puhelimet ovat edelleen selkeä vähemmistö, paljastaa mobiilisovellusten analyysipalveluja tarjoava Flurry. Yhtiön seuraamista laitteista vain kaksi prosenttia oli varustettu 5.0 - 6,9 tuuman ruuduilla, mikä käsittää esimerkiksi Samsungin Note-sarjan tyyppiset laitteet.

Flurry tarjoaa sovelluskehittäjille analyysipalveluita sovellusten käyttäjätilastojen luomiseksi. Yhtiö kertoo palvelunsa havaitsevan jopa miljardi älypuhelinta ja tablettia kuukaudessa. Viimeisen 30 päivänä aikana tilastoja kerättiin yli 2000 eri laitemallista. Nyt julkaistuun tilastoon valittiin mukaan 200 yleisintä laitetta, jotka kattavat 80 prosenttia kaikista mitatuista laitteista.

Tilastot paljastavat, että ehdottomasti suurin osa mitatuista laitteista sisältää 3,5 - 4,9 tuuman ruudun. Niiden osuus kaikista laitteista on 69 prosenttia. Se ei ole varsinainen yllätys, sillä vaihteluvälille mahtuvat niin Applen iPhone-mallit kuin Samsungin kaikki Galaxy S -mallitkin. Paljon huomiota saaneiden "puhlettien" (5,0 - 6,9 tuumaa) joukko kattaa sen sijaan vain kaksi prosenttia kaikista laitteista. Joukkoon kuuluvat esimerkiksi Samsungin Note-sarjan puhelimet sekä useiden Android-valmistajien tuoreet jättiluurit.



Flurryn tilasto vaikuttaisi paljastavan, että jättiluurit saavat todellista suosiotaan suuremman painoarvon tekniikkauutisoinnissa. Sen perusteella myöskään Nokian menestyksen ei pitäisi olla kiinni yli viiden tuuman Lumia-puhelimen julkaisusta, sillä pääasialliset markkinat ovat edelleen alle viiden tuuman luureissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -29%

Samsung Galaxy Z Fold6
1495 € CDON
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G55 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G55
150 € Lenovo
184 € CDON
229 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 192 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Kommentit (2)

Malboro
Malboro

1

Taitaa olla isommat puhelimet sen verran harvinaisia vielä, mikä myös selittää niiden vähemmistön. Itselle todellakin olisi käyttöä ~6" puhelimelle. 7" kun alkaa menemään jo liian isoksi omalla kohdalla. Ja taas sitten 5,5" on liian pieni tai liian suuri. Ehkä tämä myös yksi syy.

Mielestäni oikea koko puhelimeksi on jossain siellä 5-5,4" välissä. Sitten taas "puhletti" siellä jossain 6":ssa.

Vastaa
Lumikki
Lumikki

2

Kuten yllä jo sanottiin. Isompi ruutuiset ovat paljon harvisempia, koska niiden tarjontakin on suppeampaa. Itse odottelen edelleen sopivaa laitetta tuossa 5-6" kokoluokassa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.