OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Sharpin uudessa älypuhelimessa on HD-tason IGZO-näyttö

1
Manu Pitkänen

Sharpin uudessa älypuhelimessa on HD-tason IGZO-näyttö
Japanilainen NTT Docomo on esitellyt uuden Sharpin valmistaman älypuhelimen, josta löytyy 4,9 tuuman IGZO-tekniikkaa hyödyntävä näyttö.

IGZO on käytännössä uusi valmistustekniikka, jota muiden muassa Sharp on alkanut käyttämään LCD-näytöissä. Menetelmällä saadaan TFT-kalvosta läpikuultavampi, jolloin LCD-näytön taustavalaistuksesta voidaan tinkiä. Tämä vuorostaan johtaa alhaisempaan virrankulutukseen. Tekniikalla on myös mahdollista rakentaa aiempaa tarkempia näyttöjä.

Sharpin Aquos Phone Zeta SH-02E:n 4,9-tuumaisen paneelin tarkkuus on 1280x720 pikseliä. Android 4.0 -käyttöjärjestelmää pyörittää neliytiminen 1,5 gigahertsin taajuudella tikittävä S4 Pro -piiri. Grafiikoista vastaa Adreno 320. Kameran kennossa on 16 megapikseliä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor 200 Smart – hinta laskenut -34%

Honor 200 Smart
99 € Elisa
128 € Power
149 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Realme GT 6 – hinta laskenut -33%

Realme GT 6
619 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 922 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X6b (4G)
99 € DNA
136 € CDON
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 135 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.