Oracle ei saanut haluamaansa Android-miljardia

2
Manu Pitkänen

Oracle ei saanut haluamaansa Android-miljardia
Googlen hartioilta on kaikonnut iso taakka, sillä valamiehistö asettui Oraclen ja hakukonejätin välisessä oikeusdraamassa sen puolelle.

Oracle haastoi Googlen oikeuteen vuonna 2010, koska sen mielestä Androidissa hyödynnetään sen omistamia Javaan liittyviä tekniikoita. Oracle osti patentit aiemmin Sunilta ja vaati Googlelta miljardin dollarin korvausta, joka jäi nyt saamatta kun kalifornialainen valamiehistö asettui Googlen puolelle äänin 9-3. Internetjätti puolustautui sillä, ettei Oracle voi väittää tiettyjä Javan osia omakseen, koska kyse on avoimesta ohjelmointikielestä.

Google yritti sopia kiistaa tarjoamalla Oraclelle yhden patentin osalta 0,5 prosentin osuutta Androidin tuottamasta liikevaihdosta joulukuuhun asti, jolloin sen suoja-aika raukeaa. Toisen patentin osalta Google olisi suostunut maksamaan 0,015 prosenttia Android-liikevaihdosta vuoteen 2018 saakka.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -47%

Motorola Moto G05
80 € Power
119 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € DNA
79 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo A18 – hinta laskenut -38%

Oppo A18
49 € DNA
79 € Elisa
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 79 €

Samsung Galaxy A15 (5G) – hinta laskenut -35%

Kommentit (2)

Bluejack
Bluejack

2

Onko oracle saanut java hankinnan jälkeen jotain muutakin aikaan kun näitä oikeustaistoja ja nollapäivä aukkojen paikkaamista?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.