Accenture vähentää Symbian-osaajia

Matti Robinson

Accenture vähentää Symbian-osaajia
Konsulttifirma Accenture on kertonut aloittavansa yhteistoimintaneuvottelut. Yt-neuvottelujen tarkoituksena on vähentää aiemmin Nokialta siirtyneiden Symbian-kehittäjien määrää. Yhtiön mukaan 250 suomalaisen työntekijän pää on pölkyllä.

Accenture on tarjonnut eropakettia jo aiemmin ja siihen onkin tarttunut jo 320 työntekijää. Nyt käynnistyvien yt-neuvottelujen jälkeen 1200 Nokialta siirtyneestä suomalaisesta työntekijästä Accenturella jatkaa enää noin puolet.

Accenturelta kerrotaan, että Nokialta siirtyneistä Symbian-osaajista yli 500 on siirretty muihin tehtäviin, kuten Windows Phone -kehitykseen. Nokia ulkoisti Symbian-kehityksen Accenturelle vuosi sitten huhtikuussa. Nokialta siirtyi Accenturelle maailmanlaajuisesti 2300 henkilöä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -44%

Xiaomi 17T Pro – hinta laskenut -21%

Samsung Galaxy Z Flip7 FE – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy Z Flip7 FE
725 € Hobby Hall
869 € Proshop
1047 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 893 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -12%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.