Nokia osti Smarterphonen osaamisen takia

Manu Pitkänen

Nokia osti Smarterphonen osaamisen takia
Nokian Ilari Nurmi vahvisti Barcelonan MWC-messuilla SlashGearille, että yhtiön viime vuoden lopulla ostama Smarterphone hankittiin lähinnä osaamisen takia.

Smarterphone OS -puhelimia Nokia ei aio nykyisten suunnitelmien mukaan julkaista. Alustaa kehittänyt yhtiö ostettiin osaamisen takia ja vauhdittamaan S40:n kehitystä. Nokian strategiana on kehittää S40:stä alusta, joka tarjoaa älypuhelinten ominaisuuksia halvoissa puhelimissa. Smarterphone OS:n päämäärää on ollut sama.

Reutersin tietojen mukaan S40:n tilalle ollaan kuitenkin jo kehittämässä uutta alustaa. Kyseessä on Meltemi, josta kuultiin tietoja jo viime vuonna. Nokian päämäärä ei kuitenkaan muutu mihinkään -- Meltemi tuo älypuhelimista tuttuja ominaisuuksia edullisiin puhelimiin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -44%

Xiaomi 13T Pro
449 € Proshop
579 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy Z Fold5
1150 € Multitronic
1979 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1841 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -35%

Realme Note 60
75 € Hobby Hall
99 € Proshop
107 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 115 €

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
89 € Power
129 € Elisa
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.