Qualcomm aloittaa Android-pelien kehityksen

3
Manu Pitkänen

Qualcomm aloittaa Android-pelien kehityksen
Siruvalmistaja Qualcomm julkaisi aiemmin tässä kuussa GameCommandiksi kutsutun Android-sovelluksen, johon liittyen yhtiö on investoinut myös oman pelistudion rakentamiseen.

GameCommandin ajatuksena on tarjota keskitetty kauppapaikka, jonka kautta löytyy nopeasti kaikki Qualcommin Snapdragon-piireille optimoidut Android-pelit. Se on siis kuin Nvidian Tegra Zone, mutta vain Snapdragon-laitteille.

Sovelluksesta on kehitteillä jo uusi versio, joka esitellään joskus MWC-messujen aikaan. Se mahdollistaa räätälöityjen RSS-syötteiden lisäämisen sekä parantaa pelien suodatusmahdollisuuksia. Tablet-yhteensopivuutta on myös parannettu.

Qualcomm aikoo oman pelistudion kautta tuottaa sisältöä GameCommandiin. Yhtiön tavoitteena on tuoda markkinoille yksi iso Android-julkaisu per vuosi. Sisältöjä tuottavat myös pelistudiot, kuten Gameloft ja EA Mobile. Molemmat ovat luvanneet jakaa GameCommandin kautta yksinoikeuspelejä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Kommentit (3)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.