Motorola julkaisee etunenässä neliytimiset älypuhelimet

8
Manu Pitkänen

Motorola julkaisee etunenässä neliytimiset älypuhelimet
Droid-Lifen tietojen mukaan yhdysvaltalainen matkapuhelinvalmistaja Motorola aikoo julkaista ensi vuoden alussa kaksi neliytimisillä prosessoreilla varustettua puhelinta. Kaksikko tunnetaan tällä hetkellä koodinimillä Bullet ja Jet.

Sekä Bullet että Jet tulevat olemaan ensimmisiä Nvidian Tegra 3 -mobiilialustaan (Kal-El) perustuvia, neljällä prosessoriytimellä varustettuja, puhelimia. Droid-Lifen mukaan molemmat mallit julkaistaan tai ainakin esitellään vuoden 2012 alussa, mikä sopii hyvin yksiin Nvidian aiemmin kertomien tietojen mukaan. Grafiikkajätin mukaan ensimmäiset Tegra 3 -laitteet ilmestyvät Q1/2012.

Droid-Life on saanut varsin yksityiskohtaista tietoa Motorolan tulevista puhelimista, vaikka julkaisuun on vielä yli puoli vuotta aikaa. Ensimmäisenä julkaistavassa Bulletissa ei ole QWERTY-näppäimistöä, jollainen Jetissä taas on. Bullet erottuu Jetistä myös isommalla 4,3 tuumaisella qHD-resoluutioisella näytöllä (Jet: 4"). Molemmista malleista löytyy neliydinprosessorin lisäksi tarkka 12 megapikselin kamera, NFC-tuki, 1–1,5 gigatavua keskusmuistia ja 16 gigatavua tallennustilaa. Käyttöjärjestelmästä ei ollut puhetta, mutta on turvallista olettaa sen olevan Android.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (8)

kikuu
kikuu

3

@3 saanko kysyä, että kuinka niin?
Yksi matkapuhelinvalmistaja on ilmoittanut julkaisevansa vuoden päästä jonkun uuden tekniikan ja nyt Nokia on jäljessä. Samsung ei tietenkään ole eikä Sony Ericsson eikä muut, vaikka osa heistä eivät ole ilmoittaneet edes tuplaydinsuorimmista.

Vastaa
peuge
peuge

5

@4

Mitä Pc_P varmaan meinaa on se, että nokia ei ole vielä saanut aikaiseksi edes 1ghz prossua puhelimeensa, kun Lg:ltä on tullut jo 2-ydinprossu ja lähes poikkeuksetta muissa on jo se 1ghz. Esim. E7:ssa on 680mhz arm11-prosessori.

Wp7:n mukana tilanne muuttuu, kun käyttis vaatii jo sen 1ghz. Tosin siinä vaiheessa muilla on jo ne 4-ydinprossut... Mihin niitä sitten tarvitaan on eri asia. Akkukesto ois meikäläisen prioriteettilistalla numero uno.

Vastaa
Pc_P
Pc_P

8

@3 saanko kysyä, että kuinka niin?
Yksi matkapuhelinvalmistaja on ilmoittanut julkaisevansa vuoden päästä jonkun uuden tekniikan ja nyt Nokia on jäljessä. Samsung ei tietenkään ole eikä Sony Ericsson eikä muut, vaikka osa heistä eivät ole ilmoittaneet edes tuplaydinsuorimmista.

Yleisesti sanottuna on jäljessä :)

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.