Myös Tegra 2:lla varustettu Samsung Galaxy S II tulossa?

2
Kaarlo Räihä

Myös Tegra 2:lla varustettu Samsung Galaxy S II tulossa?
Kun Samsung esitteli tällä viikolla Mobile World Congress -tapahtumassa uuden Samsung Galaxy S II -puhelimen, sanoi yritys puhelimen hyödyntävän sen omaa Exynos-piiriä. Nettiin ilmaantuneiden tietojen mukaan luvassa on kuitenkin myös Nvidian Tegra 2 -piiriin perustuva Samsung Galaxy S II.

Tegra 2 -mallin olemassaoloa tukevat sekä nettiin ilmaantuneet GLBenchmark-testisovelluksen tulokset että Samsungin omat Galaxy S II -kotisivut, joissa mainitaan ettei Exynos-piiriä nähdä kaikilla markkina-alueilla.

Tegra 2:lla varustetun mallin (GT-I9103) ja Exynosilla varustetun mallin (GT-I9100) erot suorituskyvyn osalta eivät ole ensimmäisten testien perusteella kovin suuret, joten tältä osin kuluttajien ei kannata murehtia puhelimensa mallia.



Spekulaatioiden mukaan Samsung ei pysty valmistamaan Exynos-piirejä tarpeeksi nopeasti, jonka takia yrityksen on ostettava piirejä Nvidialta, jotta kaikki halukkaat saavat oman puhelimensa.

Tegra 2:lla varustetun mallien mahdolliset markkina-alueet ovat toistaiseksi vielä mysteeri.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 15T – hinta laskenut -31%

Xiaomi 15T
480 € Hobby Hall
649 € Proshop
709 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy Z Fold7 – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy Z Fold7
1397 € Samsung
1730 € Hobby Hall
1799 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1729 €

Motorola Moto G56 – hinta laskenut -19%

Kommentit (2)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.