XBMC julkaistiin vihdoin Applen laitteille

2
Kaarlo Räihä

XBMC julkaistiin vihdoin Applen laitteille
Suosittu XBMC-mediaohjelmisto on jälleen parantanut laitetukeaan, kun ohjelman kehityksestä vastaava ryhmä kertoi tuesta Applen laitteille.

Uusi ARM-suorittimille tarkoitettu versio toimii nyt viime vuonna julkaistuilla Apple TV -laitteilla, iPhone 4 -puhelimilla ja iPad-tableteilla. Julkaisut versiot ovat toimiviksi testattuja, ja niissä onnistuu mm. laitteistokiihdytyksen käyttö videoita purkaessa, joten esim. Apple TV toistaa 1080p-resoluution H.264-videosisältöä.

Luonnollisesti kyseisiä sovelluksia ei voi ladata App Storesta, joten niiden asentaminen vaatii jailbreikatun laitteen. Itse asentaminen sujuu kuitenkin kohtuullisen vaivattomasti, joten erityisesti 99 dollarin hintainen Apple TV muuttuu XBMC:n avulla erittäin käteväksi ja edulliseksi olohuoneen mediasoittimeksi.



iPadin ja iPhone 4:n kohdalla sovellus saa jossain vaiheessa kosketuskäyttöön paremmin soveltuvan käyttöliittymän, jolloin mediakirjaston ja muiden ominaisuuksien käyttäminen helpottuu näissä laitteissa.

Alla lyhyet esittelyvideot XBMC:stä Apple TV:ssä ja iPhone 4:ssä





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -21%

Nothing Phone (2a)
199 € DNA
229 € Proshop
253 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 252 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -17%

OnePlus Nord CE5
249 € Gigantti
249 € Telia
249 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy Z Fold6
1249 € Multitronic
1249 € Proshop
1497 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1499 €

Motorola razr 50 – hinta laskenut -15%

Motorola razr 50
579 € CDON
649 € Multitronic
899 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 678 €

Kommentit (2)

0132
0132

1

Lainaus:

XBMC julkaistiin vihdoin Applen laitteille


Hieno homma! Otsikko vain on hieman harhaanjohtava, sillä Maceille XBMC on ollut jo iät ja ajat. Sekä XBMC:sta alkunsa saanut vielä parempi Plex.

Myös vanhalle AppleTV:lle XBMC on ollut olemassa jo kauan kauan sitten.

Vastaa
Anonyymi käyttäjä
AppleTv2 (vahvistamaton)

2

En pitäisi luonnollisena seikkaa, että laitteelle soveltuvia softia ei saa laitteen valmistajan kauppaan mitenkään.

Ainakaan AppleTV2 ei anna ulos kuin 720p:tä, vaikka 1080p:tä dekoodaakin. Tämä on rautapuolen ratkaisu ja ei siis kierrettävissä softalla. AppleTV1 ei varmaan edes 1080p:tä jaksa pyörittää vai jaksaako?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.