Nokia-puhelimista vastaava HMD avasi puhelimia varten oman nettisivunsa

1
Janne Yli-Korhonen

Nokia-puhelimista vastaava HMD avasi puhelimia varten oman nettisivunsa
Suomalainen HMD Global, joka vastaa Nokia-brändiä käyttävistä puhelimista, avasi HMD.com -verkkosivun, josta jatkossa puhelimet löytyvät. Samalla puhelimet poistettiin näkyvistä Nokia.com -sivustolta.

Muutoksen taustalla on se, että HMD eli Human Mobile Devices aikoo tulevaisuudessa julkaista puhelimia omalla HMD-brändillä. Lisätietoa näistä suunnitelmista kuullaan helmikuun aikana Mobile World Congress (MWC) -messuilla.



Toistaiseksi HMD.com -sivustolla on esillä Nokia-puhelimia, mutta Tietoa meistä -sivulla on esillä mahdollisesti tulevasta vihjaileva kuva. Esillä on puhelin, jonka muotoilu muistuttaa vanhoja Nokian Lumia-malleja.



Nykyisissä Nokia-puhelimissa on panostettu muun muassa kestävyyteen ja niitä voi helposti korjata itse. Lisäksi ensimmäisiä Nokia-puhelimia aloitettiin juuri valmistamaan Euroopassa. Oletettavasti näillä linjoilla HMD aikoo tulevaisuudessakin jatkaa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy A16 (5G)
127 € Gigantti
129 € Elisa
169 € Power

Alin hinta viikko sitten: 156 €

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -17%

Apple iPhone 17 Air
749 € Elisa
799 € Power
799 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Samsung Galaxy S25 FE – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy S25 FE
499 € Elisa
599 € Veikon Kone
599 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.