Samsungilta uusi muistikortti: Päihittää suorituskyvyssä kaikki muut

3
Manu Pitkänen

Samsungilta uusi muistikortti: Päihittää suorituskyvyssä kaikki muut
SD- ja microSD-muistikortit ovat olleet niin pitkään osa elektronisia laitteita, että niille on ehkä vaikea kuvitella mitään korvaavaa muistiratkaisua. Samsung on kuitenkin esitellyt maailman ensimmäiset irrotettavat UFS-muistikortit.

UFS-muistikorttien etu näkyy käytännössä muistiteknologian tiedonsiirtonopeudessa: Samsung lupaa UFS-muistien pystyvän parhaimmillaan lukemaan tiedostoja 530 megatavua sekunnissa. Se on viisinkertainen määrä parhaimpiin microSD-muisteihin verrattuna. Kirjoitusnopeus on kasvanut 170 megatavuun sekunnissa, mikä on lähes kaksinkertainen ammattitason SD-kortteihin verrattuna.

Muistiteknologiana UFS ei ole mikään täysin uusi, sillä sitä käytetään jo älypuhelimissa sisäisenä tallennusmuistina. Markkinoilta ei ole kuitenkaan aiemmin löytynyt irrotettavaa UFS-korttia, eikä markkinoilta näin ollen löydy myöskään laitteita, jotka tukisivat vielä Samsungin kortteja. Lennokkien ja 360-kuvaamisen yleistymisen seurauksena Samsung uskoo UFS-korteille löytyvän tarvetta.



Kapasiteettivaihtoehtoja Samsungin korttimallistosta löytyy 32–256 gigatavun väliltä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

OnePlus Nord CE 4 Lite – hinta laskenut -35%

OnePlus Nord CE 4 Lite
129 € DNA
199 € Power
277 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -34%

Honor X6b (4G)
99 € Mobiilipiste.fi
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Fold6
1199 € Proshop
1399 € Mobiilipiste.fi
2099 € Power

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -25%

Xiaomi Poco F7 Ultra
604 € Proshop
604 € CDON
697 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 807 €

Kommentit (3)

Abexi
Abexi

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ramiselin:

Kolme päivää sitten oli uutinen tästä aiheesta.

Itse asiassa niitä uutisia oli silloinkin jo tuplana, eli tämä on 3. Uutinen näistä korteista. Taitavat olla ihan hiton kovia kortteja, kun tarvitsee 3 artikkelia mainostaa. :D

Vastaa
miloytyn
miloytyn

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Abexi:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ramiselin:

Kolme päivää sitten oli uutinen tästä aiheesta.

Itse asiassa niitä uutisia oli silloinkin jo tuplana, eli tämä on 3. Uutinen näistä korteista. Taitavat olla ihan hiton kovia kortteja, kun tarvitsee 3 artikkelia mainostaa. :D


Tuosta edellisestä uutisesta lainattua:
"Samsungin mukaan lukunopeus on jopa 530MB/s ja kirjoitusnopeus 170MB/s. Nopeimmatkin SD-kortit (UHS-II) pystyvät vain noin 312MB/s ja 156MB/s."

Ei ihan minun matematiikalla tule viisin- ja kaksinkertaista nopeuseroa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.