HTC:n kuoppa sen kuin syvenee

1
Puhelinvertailu

HTC on julkaissut viime vuoden lukuja, eivätkä ne näytä hyvältä. Viime vuoden alusta pysyttiin vielä plussalla, mutta loppuvuosi on tuskallisen heikkoa.

Lopulta HTC:n liikevaihto koko vuodelta päätyi yli 35 prosenttia pakkaselle. Sanomattakin selvää, että tämä ei tyydytä ketään. Vuosi päättyi katastrofaaliseen joulukuuhun, jossa oli 57 prosenttia laskua vuoden takaisesta.

HTC:n viime vuoden liikevaihto oli 121,68 miljardia Taiwanin dollaria eli n. 3,345 miljardia euroa, viime vuonna liikevaihtoa oli 187,91 miljardia (n. 5,166 miljardia euroa).



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Puhelinvertailun Nopeat

"Nopeat" ovat nopeita löytöjä Internetin syövereistä, jotka ovat meidän mielestämme jollain tavalla kiinnostavia, hauskoja tai ajankohtaisia. Ne eivät kuitenkaan ole (välttämättä) merkittäviä aiheeltaan tai eivät sovi tyypilliseen uutistuotantoomme aiheensa puolesta, joten emme kirjoittaneet aiheesta pidempää uutista, vaan julkaisemme löydöksemme nopeana video-, kuva- tai linkkivirtana.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A56
185 € Gigantti
299 € Power
299 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy A16 (5G)
127 € Gigantti
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 156 €

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -17%

Apple iPhone 17 Air
749 € Power
749 € Elisa
799 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Kommentit (1)

Jeva
Jeva

1

"Lopulta HTC:n liikevaihto koko vuodelta päätyi yli 35 prosenttia pakkaselle."
Että mitä että?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.