Nokia kysyi Applelta: Kiinnostaisiko HERE-kartat?

1
Manu Pitkänen

Nokia kysyi Applelta: Kiinnostaisiko HERE-kartat?
Nokia on kysellyt useilta suurilta teknologiayrityksiltä olisivatko ne kiinnostuneita ostamaan HERE-karttayksikön, uutisoi Bloomberg. Kiinnostusta on kyselty Applelta, mutta karttayksikköä on tarjoiltu myös Amazonille, Alibaballe ja Baidulle.

Bloomberg ei osannut sanoa onko kiinnostuksen kartoitus johtanut näiden yhtiöiden osalta jatkoneuvotteluihin, mutta ensimmäinen tarjouskierros HEREn myymiseksi on tarkoitus järjestää ensi viikolla. Teknologiayrityksistä ainakin Facebook ja Uber ovat olleet kiinnostuneita Nokian karttayksiköstä. Ostohaluja löytyy myös saksalaisten autovalmistajien suunnalta.

Karttayksikön kirjanpidolliseksi arvoksi on määritelty noin kaksi miljardia euroa, mutta Nokian tavoitteena on saada HERE myytyä noin kolmella miljardilla eurolla. Nokia osti HEREn taustalla olevan Navteq-yhtiön aikoinaan 5,7 miljardilla eurolla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -34%

Google Pixel 9 Pro Fold
1179 € CDON
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
628 € Hobby Hall
778 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -17%

Motorola Edge 60 Pro
399 € Lenovo
474 € CDON
502 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 480 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.