Windows 10:n mukana on tulossa esimerkiksi tuki USB Dual Role -ominaisuudelle, mikä mahdollistaa laitteen toimimisen sekä isäntälaitteena että lisälaitteena. Käyttäjän näkökulmasta USB Dual Role -tuki tarkoittaa sitä, että tulevaisuudessa Lumia-älypuhelimiin voidaan kytkeä USB-massamuisteja, -näppäimistöjä tai -peliohjaimia.
Jo Windows Phone 8.1:n kehitysvaiheessa Lumioiden huhuttiin saavan tuen massamuistien kiinnittämisen mahdollistavalle USB OTG:lle, mutta Lumia-käyttäjien pettymykseksi niin ei lopulta käynyt. Windows 10:n myötä tämäkin puute voidaan vihdoin ruksia Windows-puhelimien puutelistasta pois.
Uutta USB Type C -liitäntää käyttäviä laitteita on jo nähty muutamia (Nokia N1, Apple MacBook ja Google Chromebook Pixel), mutta myöhemmin tänä vuonna niiden määrä lisääntynee kun uusia Android- ja Windows-laitteita saadaan markkinoille. Google on jo vahvistanut Type C -liitäntää käyttävien Androidien olevan kehitteillä.
Kommentit (3)
Hmm... Tulisikohan tuo Dual role myös micro USB:tä käyttäviin puhelimiin... Teknisesti se olisi mahdollista ja kuluttajan tarvitsisi hankkia vain USB a naaras - micro usb uros adapteri.
Noh siis rautapuolen valmiushan on kaikissa puhelimissa, jotka pystyvät usb:llä lähettämään ja vastaanottamaan tietoa. Se, että laite saadaan hostiksi onkin sitten softapuolen asioita, eli periaatteessa kaikkiin micro usb liittimillisiin puhelimiin on mahdollisuus saada tuki usb lisälaitteille, mutta se vaatii softapuolelta vähän virittelyä.
Itseasiassa jo nykyään tuo ominaisuus on muutamassa Blackberryn puhelimessa, joissain Nokian symbian puhelimissa (mm. N8 ja 808 pureview) sekä joissain high-end androideissa. Ominaisuus kulkee nimellä USB on the go ja periaatteessa sen voisi saada windows puhelimiin käyttöjärjestelmän päivityksen yhteydessä.