OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Tactuksen kehittämä teknologia kasvattaa painikkeet kosketusnäytölle

3
Juha Tuppi

Tactuksen kehittämä teknologia kasvattaa painikkeet kosketusnäytölle
Tactus Technologyn viime vuoden CES-messuilla esittelemä teknologia on nyt valmis markkinoille.

Business Insider raportoi eilen Tactus Technologyn kehittämästä teknologiasta, joka kasvattaa tarvittaessa painikkeet kosketusnäytöltä helpottamaan virtuaalinäppäimistön käyttöä ja sulauttaa ne takaisin näyttöön, kun niitä ei enää tarvita. Lähteen mukaan teknologia perustuu ohueen puolielastiseen polymeerikerrokseen näytön lasin päällä, jonka alle jääviin kanaviin sijoitetaan kirkasta erityisvalmisteista nestettä. Kasvattamalla nesteen painetta se laajenee ja nostaa näytölle pienet painikkeet.

Tactus Technologyn teknologiajohtajan Micah Yairin mukaan yritys aikoo tuoda markkinoille tänä vuonna älypuhelimille tai tableteille suunnatun näyttökalvon. Yritys on myös paraikaa hankkimassa yhteistyökumppaneita saadakseen sisällytettyä kehittämänsä kalvon eri valmistajien laitteisiin.



Kuva- ja videomateriaalia Tactuksen innovaatiosta on nähtävissä yrityksen sivustolla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor 200 Smart – hinta laskenut -34%

Honor 200 Smart
99 € Elisa
128 € Power
149 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Realme GT 6 – hinta laskenut -33%

Realme GT 6
619 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 922 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X6b (4G)
99 € DNA
136 € CDON
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 135 €

Kommentit (3)

Jonahan
Jonahan

1

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Teemu_84:

fyysisen näppäimistön kanssa koko näyttöpinta-ala on käytettävissä näytettävälle informaatiolle.

Totta, mutta fyysinen näppäimistö on aina samanlainen, riippumatta kielestä ja kontekstista ja vie tilaa näytön ulkopuolella riippumatta siitä käytetäänkö sitä vaiko ei.

Fyysiset näppäimistöt ovat hävinneet pelin, niitä käyttävät puhelimet ovat auttamatta suurempia, joko pinta-alaltaan tai paksuudeltaan ja erinäiset slider-mekanismit ovat vikaantumisherkkiä ja usein tekevät puhelimen konstruktiosta epästabiilin ja/tai heppoisen.

Fyysisillä näppiksillä oli mahdollisuus ennen iPhonen aloittamaa murrosta ja senkin jälkeen, mutta markkina on puhunut.

Vastaa
Unit984Beta
Unit984Beta

2

Ongelma on että fyysisen näppäimistön muotoa ja toimivuutta yritetään sovittaa kosketusnäyttöön. Siihen tämä innovaatio varmaan tuo apua, mutta koko kosketusnäppäimistö ajattelu pitäisi sorvata uudestaan puhtaalta pöydältä. Erillaiset liuta pitkin näppistä ja ennakoivat tekstinsyötöt ovat askel oikeaan suuntaan.
Erillaisia kokeiluja asian tiimoilta jo on tehty.

http://www.youtube.com/watch?v=rpQLjRMZVcE

Vastaa
Jonahan
Jonahan

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Unit984Beta:

Ongelma on että fyysisen näppäimistön muotoa ja toimivuutta yritetään sovittaa kosketusnäyttöön.

Se on toisaalta ongelma, mutta toisaalta helpottaa tekstinsyötön oppimista.

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Unit984Beta:


Erillaisia kokeiluja asian tiimoilta jo on tehty.

http://www.youtube.com/watch?v=rpQLjRMZVcE

Niitä on tehty jo vaikka kuinka pitkään, mutta valitettavasti tuonkin—sinänsä hienon—näppäimistön kohtalo tullee olemaan sama kuin Dvorakilla kirjoitus- ja tietokoneissa. Standardi voittaa optimaalisemman layoutin. Ennustavat qwerty-layoutiin perustuvat kosketus- ja swipe-näppimäimistöt tulevat olemaan kanssamme vielä pitkään ja niitäkin voidaan viilata vielä paljon nykyisiä paremmiksi.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.