Vivo Xplay 3S on ensimmäinen 2560x1440-resoluution älypuhelin

1
Matti Robinson

Vivo Xplay 3S on ensimmäinen 2560x1440-resoluution älypuhelin
Kiinalainen Vivo on julkaissut tänään Pekingissä maailman ensimmäisen älypuhelimen Quad HD -resoluutiolla.

2560 x 1440 -resoluutio antaa kuuden tuuman näytölle pikselitiheydeksi noin 490. Tämä vastaan suurin piirtein samaa tarkkuutta kuin Full HD -resoluutio 4,5 tuuman näytössä.

Älypuhelin on muutenkin varustettu varsin kunnioitettavalla tekniikalla. RAM-muistia on 3 gigatavua, tallennustilaa 32 gigatavua, kamera on varustettu 13 megapikselin kennolla, laitteen takaa löytyy sormenjälkilukija ja suorituskyvystä huolehtii neliytiminen Snapdragon 800.

Laite on päätyjen ohuimmasta kohdasta vain 4,5 paksuinen, mutta silti sisään on mahdutettu 3200 milliampeeritunnin akku. Lisäksi laite tukee LTE-verkkoja ja siinä on stereokaiuttimet. Painoa Xplay 3S:llä on 172 grammaa.



Laitteen saapumisesta myyntiin länsimaissa, puhumattakaan Suomesta, kannattaa olla vähintäänkin epäileväinen. Tekniikan rantautuminen tapahtunee kuitenkin länteenkin seuraavan puolen vuoden sisällä.







Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -29%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
1149 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 843 €

Xiaomi Poco F6 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6 Pro
559 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentit (1)

G0lden_Kebab
G0lden_Kebab

1

@1 sitä samaa itsekin mietin ja kun se vielä tuosta kasvaa...

ei mitään käytännön iloa enään, kun silmä ei edes niitä "nykyisiä" pixeleitä puhelimen näytöstä erota.

saisi nyt panostaa jo johonkin muuhun, vaikka siihen jo täällä miljoona kertaa sanomaani: KUNNON akku kestoon. (muutenkin kuin puhelin valmiustilassa taskussa.)

Aina työpäivän jälkeen on akku lähes tyhjä...

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.