Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen

3
Teemu Laitila

Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen
Androidin versio Chrome-selaimesta on pian taas askeleen lähempänä työpöytäversion toiminnallisuutta, kun Googlen käännöstyökalu saapuu myös mobiiliselaimeen.

Google Translate on osa tuoretta Chrome for Android -selaimen beta-versiota. Kääntäminen toimii paljolti samaan tapaan kuin työpöydällä. Sovellus tunnistaa selatun nettisivun kielen ja jos se eroaa käyttöjärjestelmän kielestä, selain ehdottaa ruudun alaosassa kääntämistä. Kääntämisen voi myös asettaa tapahtumaan automaattisesti tietyn kielen kohdalla.

Muita tuoreimman beta-version ominaisuuksia ovat mahdollisuus käyttää selainta tableteissa koko ruudun tilassa, lisää tietoa vielä testivaiheessa olevan datan pakkaustoiminnon säästämästä kaistasta sekä esimerkiksi paremmin mobiililaitteille sopivat virhesivut.

Jos esimerkiksi käännöstyökalua tarvitsee nyt eikä esimerkiksi useiden viikkojen päästä, kun ominaisuus todennäköisesti saapuu vakaaseen versioon, beta-version voi ladata Googlen Play-kaupasta.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -43%

Oppo A40
79 € Power
139 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 138 €

Google Pixel 8a – hinta laskenut -43%

Google Pixel 8a
249 € DNA
449 € Verkkokauppa.com
489 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 438 €

Motorola Edge 40 Neo – hinta laskenut -36%

Motorola Edge 40 Neo
169 € Verkkokauppa.com
264 € CDON
264 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 264 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -30%

Xiaomi Poco F7
369 € Hobby Hall
520 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 528 €

Kommentit (3)

Thor1993
Thor1993

2

Pieni typo otsikossa :)

Tota ominaisuutta oonkin jossain määrin oottanu, harvoin käytän, mutta sillon kun käyttää niin onhan se yleensä hyödyks.

Vastaa
Thor1993
Thor1993

3

Pieni typo otsikossa :)

Tota ominaisuutta oonkin jossain määrin oottanu, harvoin käytän, mutta sillon kun käyttää niin onhan se yleensä hyödyks.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.