OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Qualcomm julkisti edullisille älypuhelimille tarkoitetut neliytimiset S4 Play -sirut

3
Manu Pitkänen

Qualcomm julkisti edullisille älypuhelimille tarkoitetut neliytimiset S4 Play -sirut
Qualcomm on julkistanut tänään kaksi uutta Snapdragon S4 Play -tuoteperheeseen kuuluvaa järjestelmämikropiiriä. Edullisiin älypuhelimiin tarkoitetuista siruista löytyy neljä Cortex-A5-suoritinydintä.

Uutuuksien mallinimet ovat MSM8625Q ja MSM8225Q. Yhtiön valikoimista löytyy jo ilman Q-päätettä olevat mallit, joissa on kaksi ydintä neljän sijaan. Qualcomm lupaa neliytimisten S4 Play -piirien olevan valmiit asiakasnäytteitä varten tämän vuoden loppuun mennessä. Ensimmäiset kuluttajalaitteet tulevat markkinoille aikaisintaan ensi vuoden alussa.

Ydinten määrän tuplauksen ansiosta edullisissakin älypuhelimissa voidaan toistaa raskaitakin HD-videopätkiä, kerrotaan Qualcommin tiedotteessa. Tätä tukee myös se, että Q-piirit tukevat LPDDR2-muistia, jonka kaistanleveys riittää 720p-tasoisen videon enkoodaukseen ja dekoodaukseen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
199 € Power
349 € Elisa
499 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G85
200 € Lenovo
337 € Multitronic
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 336 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14
59 € Power
59 € Telia
97 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 97 €

Kommentit (3)

OJ_Ghost
OJ_Ghost

2

"Ydinten määrän tuplauksen ansiosta edullisissakin älypuhelimissa voidaan toistaa raskaitakin HD-videopätkiä, kerrotaan Qualcommin tiedotteessa."
Voidaan varmaan, jos edullisten puhelimien ohjelmisto sitä tukee... Kuinka hyvin tukee edelleenkään edes huippumallien ohjelmisto neljää ydintä? Myös tähän voisi asiantunteva toimittaja taas kertoa vastauksen.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

3

Jopas taas markkinointiosasto pistää parastaan. Ei kai kukaan videoita dekoodaa CPU-corella, akkukesto kiittää. GPU tai dedikoitu purkurauta on paljon tehokkaampi vaihtoehto.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.