Pikatestissä pienikokoinen Belle-puhelin: Nokia 700

70
Matti Robinson

Pikatestissä pienikokoinen Belle-puhelin: Nokia 700
Nokian edullisimman luokan Symbian-älypuhelimet eivät ole varsinaisesti olleet tapetilla. Yhtiöltä on odotettu kovia panostuksia nimenomaan älypuhelinten kuningasluokkaan. Taustalla on kuitenkin tehty töitä myös edullisempien älypuhelinten sekä Asha-malliston peruspuhelinten kanssa.

Teemme katsauksen mainituista ensimmäiseen tapaukseen. Testipenkkiin saapunut Nokia 700 on julkistettu jo viime vuonna, mutta edelleen myynnissä oleva puhelin on -- kiitos Nokia Bellen uusimman version -- vieläkin relevantti laite.

Puhelimen tärkeimpiin laitteisto-ominaisuuksiin kuuluvat 3,2 tuuman AMOLED-kosketusnäyttö, viiden megapikselin kamera sekä Feature Pack 1 -paketilla päivitettyä Belle-käyttöjärjestelmää vauhdittava gigahertsin 1,3 gigahertsin suoritin. Nokia on lisäksi istuttanut puhelimeen NFC-piirin, jota käytetään esiasennetussa Angry Birds Magic -pelissä uusien kenttien lataamiseen.





Suoritin on lähes yhtä nopea kuin Nokian uusimmassa Belle-puhelimessa, huippukamerasta tunnetussa Nokia 808 PureView'ssä. Käyttöliittymän sulavuus on niin ikään täysin verrattavissa paitsi Bellen parhaimmistoon, myös kilpailijoiden älypuhelimiin.

Vaikka Belle ja sen tuoma ohjelmisto, eritoten Nokian karttapalveluiden ansiosta, on hyvällä tasolla, on taustalla paljon puutteita.

Ensinnäkin sovellustarjonta ei 120 000 sovelluslukemasta huolimatta oli kovinkaan kummoinen. Kehittäjät ovat kaikonneet Symbianina tunnetun käyttöjärjestelmän kuoppauksen jälkeen eikä uusia sovelluksia enää juurikaan tule.

Myös verkkoselain on jäänyt pahasti jälkeen vaikka käyttöliittymää on parannettu viimeisen vuoden aikana roimasti. Nyt käyttöliittymä on sulavuudessa verrattavissa Android-, Windows Phone- ja iOS-laitteisiin, mutta verkkoselaaminen on kaukana kilpailijoista. Tökkimistä tapahtuu sietämättömästi erityisesti Flash-sisällön ollessa päällä.

Nokia 700:n kamera on 5 megapikselin kennonkin huomioon ottaen heikko, vaikkakin onnistuu kuvaamaan 720p-teräväpiirtokuvaa 30 kehyksen sekuntinopeudella. Kuvatessa valkotasapaino heittelee tarpeettomasti ja tarkkuudessa on paljon parantamisen varaa. Makrokuvien ottaminen ei onnistu lainkaan, sillä fixed focus -kameran tarkennus toimii vasta noin puolen metrin etäisyydellä kohteesta.



Tietysti monille kosketusnäyttöön tottuneille näytön koko on myös suuri miinus. 3,2 tuuman kokoisena se on yksi pienimmistä markkinoilla olevista kosketusnäytöistä älypuhelimissa. Tämä tarkoittaa ongelmia esimerkiksi pystysuunnassa kirjoittaessa, ja verkkoselaamisessa zoomaus on pienestä erottelukyvystä johtuen jatkuvasti pakollista.


Nokia 700 on puutteista huolimatta erittäin piristävä puhelin. Laadukas viimeistely ja pieneen kuoreen pakattu muotoilu saavat jatkuvalla syötöllä massiivisia älypuhelimia käyttävän ihastelemaan kuinka vapauttavaa puhelimen käyttäminen voi olla. Vapaus toki kaikkoaa välittömästi kun puhelimesta avaa verkkoselaimen tai alkaa kirjoittaa sähköpostia.

Tämä puhelin ei todellakaan sovellu vaativalle älypuhelinkäyttäjälle, mutta esimerkiksi ensimmäistä älypuhelinta hankkivalle, peruspuhelinta enemmän ominaisuuksia toivovalle Nokia 700 voi olla hyvä vaihtoehto, mikäli sen löytää tarjouksesta alle 150 euron hintaan. Kahden sadan euron tietämissä kilpailua on aivan liikaa, eikä silloin ole syytä sijoittaa Nokia 700:aan. Lukuisat Android-puhelimet iskevät juuri tuohon hintaluokkaan, unohtamatta tietysti alle kahden sadan euron Lumia 610:tä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
149 € Verkkokauppa.com
217 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 216 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -18%

HMD Pulse+
131 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -15%

Samsung Galaxy S25 Edge – hinta laskenut -15%

Kommentit (70)

Lauzi
Lauzi

4

@4 Androidilla ei ainakaan tarvitse, tai edes kannata tappaa taustalla olevia sovelluksia. Eikö belle osaa järjestellä omaa muistiaan sen mukaan mikä ohjelma pyörii päällimmäisenä?

Vastaa
hylol
hylol

5

operan kanssa mullakaan ei tube toiminnut, mutta sillä youtube ohjelmalla toimi. delic jos luet tätä olet nyt ownattu

Vastaa
delic
delic

10

@11 Tämä arvosteluhan tukee täysin sanomaani, piti vielä oikeen tarkistaa mistä puhuin: Puhuin sovellusten vähyydestä, check.

Puhuin selaimen surkeudesta, check.

Puhuin että kilpailijoiden tuotteet on kiinnostavampia, check.

Kuten sanoin, en tajua yhtään mitä nyt selität, ehkä sinun kannattaa lukea se keskustelu uusiksi? ;)

Viimeinen kommentti videosta, "mutta ainoastaan mikäli sen löytää alennusmyynnistä, android leirissä kilpailijat ovat selvästi parempia kuten myös nokian omat lumiat"

Eli mitä arvostelu nyt tukee? :)

Vastaa
hylol
hylol

11

ei vaan puhuttiin symbianin toimivuudesta. en ole väittännyt selaimen toimivuudesta parempana missään vaiheessa. ja sovelluskia varmasti löytyy kaikille.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

12

@4 "Ei ihme jos selain pätkii kun on navi taustalla pyörimässä."

Jaa että tätä on se Symbianin mahtava moniajo? iPhonessa kun laittaa SportsTrackerin taustalle, ei selain töki lainkaan.

Vastaa
figo10
figo10

14

Itseasiassa se punainen tähti tarkoittaa, että sovellus on päivitetty äskettäin (poistuu vasta kun avaa ensimmäisen kerran). Valkoinen pallukka tarkoittaa, että sovellus on auki.

Vastaa
simsim4
simsim4

15

Miksi arvostelussa ei voitu mainita että Operan saa Nokia storesta ja silloin on selain lähes kilpailijoiden tasolla...

@14 eli jos et laita iphonessa sportstrackeria päälle niin selain lagaa kuin synti??? ja sportstracker on kunto ohjelma ei navigaattori!!!

Vastaa
perhana
perhana

16

@17
siis täh... että kun Nokia storesta lataa Operan muuttuu Bellen selain lähes kilpailijoiden tasolle? emmää nyt ymmärrä... miten se opera sen bellen oman selaimen voi saada paremmin toimimaan?

Ja tuo "moniajo" onkin sitten tosiaan mahtava juttu, jos sen ansiosta pitää muistaa esimerkiksi selainta käynnistäessä käydä aina ensin varmistamassa ettei ole turhia sovelluksia käynnissä taustalla... tuohan sitten peseekin käytettävyydessä windows phonen ihan mennen tullen.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

17

@17
Aivan totta, molemmat ottavat vastaan GPS-eventtejä ja päivittävät karttaa. En keksi miksi navigaattori olisi juuri käynnistymisen jälkeen yhtään raskaampi kuin SportsTracker. Navigoinnin *aikana* homma lienee toisenlainen, mutta se ei käsittääkseni ollut tilanne. Voin tietenkin olla väärässä, saa korjata.

@18
> SportsTracker ei kylläkään aiheuta minkäänlaista tökkimistä Symbianissakaan.

Mutta navigointi aiheuttaa, vai oliko aiemman kommentoijan oletus väärä? Vai mistä arvostelijan ja videon kuvaama tökkiminen johtui?

> Sitäpaitsi Symbianin moniajo on edelleenkin huomattavasto lehittyneempi kuin iPhonen ns. "moniajo".

Jos kehittyneemmän moniajon sivutuote on käyttöliittymän huonompi responsiivisuus, on syytä joko lisätä rautaa rajalle tai vaihtaa toisenlaiseen moniajoon.

> Tein tuossa myös suuren määrän ruutukaappauksia Symbianin uusista QML-sovelluksiasta, jotka näyttää kuinka väärässä olet väitteissäsi esim Symbianin uudesta käyttöliittymästä.

Kiitos, sovellusten nimetkin olisivat riittäneet, minulla on sekä N8 että N9 käytössäni, mutta ei ruutukaappauksistakaan ole mitään haittaa.

> Tässä se taas nähdään kuinka huonosti sinä olet perillä asioista, vaikka kuinka teeskentelet muuta.

Olisin taas mieluusti kuullut perustelun, mutta eihän sellasta tietenkään ennätä kirjoittaa, kun pitää keuhkota kaikenlaista tärkeämpää, kuten alla. Mistä asiasta nyt täsmälleen en ollut perillä, mutta "teeskentelin"?

> sä olet pahimmanluokan riidanhaastaja. ja siksi täysi kusipää.

> sun tolkuttomiin vuodatuksiisi […] sun vääristeleviin kommentteihisi […] Itsehän sitä kerjäsit.

Hohhoijaa, pitäisiköhän sun vähän rauhoittua? Keskustelu sujuu paljon paremmin kun syke ei ole tuhat ja verenpaine kriittinen. Ja silloin voisi löytyä aikaa perusteluihin pelkän tyhjänpuhumisen asemesta.

Vastaa
delic
delic

18

@13 En minä ainakaan ole puhunut :), minä olen painottanut lähinnä ensivaikutelmaa ja sen tärkeyttä, en mitään yleisesti symbianin toimivuutta.

Kuten sanottua, tässä arviossa puhutaan juuri niistä tärkeistä jutuista minkä takia symbian ja nokia on tilanteessa missä on, sen vielä ymmärtäisi jos ongelmat vaivaisi vain näitä halpis luureja, mutta kun samat ongelmat löytyy lippulaivaluurista mitkä maksaa yli 500e? vai mitä toi 808 esim oikeen maksaa.

Vastaa
simsim4
simsim4

19

@19 Tarkoitin että kun käyttää Operaa niin ei ole kilpailijoista kauheesti jälessä... Eli silloin olisi arvostelussa saanut ns. reilumman kuvan puhelimesta eikä vaan tallottu puhelimen nettikäyttö mahdollisuuksia...

Vastaa
simsim4
simsim4

20

@23 Eikös Lumia 900 ole Nokian tämänhetkinen lippulaiva??? Ja 808 oli vaan presentaatio mikä näyttää Nokian kameraosaamisen. Tuskin sillä on kovinsuuria myyntitavoitteita kun ovat pureviewiä laittamassa tuleviin WP8 Lumioihin...

Vastaa
delic
delic

21

@25 No kallein ja uusin symbian kumminkin, miksikä sitä nyt haluaakaan nimittää.

Tänään on muuten uutinen ollut netissä rovion uudesta amazing alex pelistä, että se julkaistaan parin päivan päästä.

sivuilla lukee: iPhone, iPad and android

Missä symbian? edes roviolla ei ole kiinnostusta tehdä symbian versiota tulevasta uutuudestaan? (tai ehkä tulee myöhemmin, mitään mainintaa ei mistään löytynyt) Ikävästi jäi kyllä windows phonekin ainakin ekasta julkaisusta ulos.

Tämä kertoo hyvin siitä nokkimisjärjestyksestä mikä mobiilimaailmassa on ja mitä sovelluskehittäjät ohjaa.

Kukapa ei haluaisi pelata huikean angry birds hitin tekijöiden uutta peliä, Huomenna sitä pääsee pelaamaan iOS ja android käyttäjät.

edit: "Amazing Alex will be released for "Windows" (presumably Windows Phone) "shortly after" it's let loose on iOS and Android."

Vastaa
Jonahan
Jonahan

22

@26
Leikitään nyt hetki, jotta sinulta saisi jotain vastauksia niihin tärkeisiin kysymyksiin, eikä pelkkää kestoraivaria

> Mitä sovellus tekee erittäin suuren osan ajasta sen jälkeen kun käyttäjä on sovelluksen käynnistänyt?

Odottaa ja vastaa käyttöliittymäeventteihin. Ja tietenkin päivittää käyttöliittymäänsä ja tekee työtä myös muiden eventtien, esim. timereiden tai lokaatioeventtien seurauksena.

> Mistä tässä on kyse, miksi asia on noin?

Event loopista? Siksi että joku sellaisen on keksinyt 60-luvulla?

> mitä hyvin tehty mobiilisovellus tekee kun se siirretään tausta-ajoon?

Riippuu järjestelmästä ja sovelluksesta, mutta toivottavaa olisi, että pyrkisi minimoimaan resurssikulutustaan, esim. hidastamalla käyttöliittymän päivittämistä tai lopettamalla sen kokonaan, vähentämällä muistikuormaa ja niin edespäin. Ja tietenkin käyttiskin voi auttaa tässä, priorisoimalla aktiivista softaa kunnolla ja esimerkiksi pysäyttämällä niitä taustalta.


Mitä ihmettä tällä oli tekemistä yhtään minkään kanssa?

Vastaa
Jonahan
Jonahan

23

@27
Amazing Alex on Rovion ostama ja tuunaama peli, joten alustat on voitu lyödä enemmän tai vähemmän lukkoon jo alkuperäisen kehittävän toimesta.

Muuten olet kyllä ihan oikeilla linjoilla alustojen kiinnostavuuden suhteen, noin keskimääräisen kehittäjien näkökulmasta. Tällä hetkellä iOS on ykkönen, sitten Android. Muut tehdään jos jaksetaan, ja WP on "muista" kiinnostava, koska MS sponssaa softakehittäjiä, kehitysympäristö on erittäin hyvä ja puhelimet erittäin yhdenmukaisia -> pieni fragmentaatio.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

24

@31
> Kyllä olet Jonahan ihme iPhone -trolli

Kiitos.

> Symbianissa yleensä lopetetaan ohjelma kun sitä ei enää käytetä.
> Kai se on sitten vaikea opetella sammuttamaan ohjelma kun on tottunut käyttämään jotain "home" -näppäintä?

Jahas. Tarkoitatko nyt, että kun softa tökkii Symbianissa on se käyttäjän vika? No, todennäköisesti Miksu pyytää seuraavaksi sinultakin selityksen moniajotietömyksestäsi... :)

> Viimeaikoina on paljon puhuttu, että symbian on vanhentunut käyttöjärjestelmä. Miten se on yhtäkkiä parissa kuukaudessa vanhentunut?

Siitä on käsittääkseni puhuttu jo vuosia.

> Omasta mielestäni Belle on hyvinkin kilpailukykyinen järjestelmä.

Arvostelija taisi sanoa samaa, kilpailukykyinen hintaluokassaan, 200e+ hintaluokassa sitten Androidit jo jyräävät.

Vastaa
delic
delic

25

@31 Symbian oli vanhentunut käyttöjärjestelmä siitä asti kun symbian 3 esiteltiin ja N8 tuli markkinoille. Siitähän se jyrkin alamäki alkoi mikä ei ole vieläkään pysähtynyt ja muut meni ohi vasemmalta ja oikealta.

Eli joskus syksyllä 2010. Eli ei ei se ole yhtäkkiä vanhentunut, ehkä mielikuvasi johtuu siitä, kun se on ollut uutisissa niin paljon viimeaikoina ja siitä on puhuttu isompaan ääneen.

Vastaa
Mysticiza
Mysticiza

26

Jos Symbian^3 olisi ollut Symbian Annan tasoinen ja Anna Bellen tasoinen, tilanne voisi olla täysin eri. Alkuperäinen Symbian^3 vaan oli liian keskeneräisen tuntuinen.

Vastaa
delic
delic

27

@33 "Se liittyy myös siihen, että etenkin te iPhone ja WP7 fanit koetatte mustamaalata Symbiania, ja vääntelette ja kääntelette Symbianin kyvyn rajoittamattomaan moniajoon huonoksi asiaksi. Se kuulemma aiheuttaa puhelimen hidastelua jne."

Pakko ottaa kantaa tähän asiaan, ei kyllä se on ihan ne symbian käyttäjät jotka tuon mielikuvan ITSE antaa.

Muistan aikoinaan youtubessa katsoeassani N8 videoita missä laite tökki ja joku siitä kommentoi niin symbian käyttäjä oli heti selittämässä, että ku tossa videolla tolla kaverilla on noita sovelluksia moniajossa niin tottakai se tökkii. Sama kun netissä oli asphalt 5 pelivideo missä peli tökki, taas symbian poika selittämässä, että sulje ne avoimet sovellukset. Ja katsoppa täälläkin taas käyttäjän @4 kommentti.

"No pitikö tossa vertailun videossa jättää kaikki sovellukset yhtä aikaa taustalle pyörimään? Ei ihme jos selain pätkii kun on navi taustalla pyörimässä. "

Eikö tässä nyt hyvin käy selväksi, että nimenomaan symbian käyttäjät sen ajatuksen luo eikä me muut niinkun virheellisesti yritit väittää.

Symbian käyttäjät kieltämättä on yleisesti antaneet noilla lausunnoillaan aika huonon kuvan symbian moniajosta.

Me WP7 ja iPhone käyttäjät kyllä tiedämme, että ei syy ole siinä me tiedämme, että se on nokiakäyttäjien tekosyy laittaa se moniajon piikkiin vaikka se peli ja netti tökkii ilman yhtäkään taustasovellusta.

Vastaa
delic
delic

28

@37 Tuskin minä olen symbianin romahdusta ja nokian romahdusta saanut aikaan ;)

Kovin on katkeraa, voi voi.

Vastaa
delic
delic

29

@38 En ole kyllä tässä ketjussa sanallakaan puhunut symbianin moniajosta :)

Tässä on muuten yhdestä pelistä kommenttia tuolta tuubista, ei ollu vaikea löytää: "are you by anyway having other applications opened while playing this ?? because that slows this game down a bit .. If you are can you post a video with no opened applications and if possible open the game on boot up with minimum homescreen and minimum widgets ... then i think it will run even faster as more ram will be freed ..."

Saman tyylisiä kommentteja näyttäisi löytyvän vähän joka lähtöön. Eli kuten sanottua, symbian käyttäjät itse sen kuvan luo, vaikka sen äsken jo kiistitkin vahvasti.

Paljon ylisempi kommentti tosin oli "it lags"

Vastaa
Jonahan
Jonahan

31

@miksuh
> Kerrankin suta tuli melkein järkevä kommentti,

Vai että "melkein järkevä" ja kerrankin... Perustelut puuttuivat taas.

> miksi hitossa sä sitten yleensä käyttäydyt kuin umpisokea idiootti?

En kyllä koe käyttäytyväni niin. Oli miten oli, en ainakaan nimittele ketään kusipääksi tai idiootiksi, vaan annan asioiden ja argumenttien taistella.

> Syn omat kommenttisi esim Symbianin moniajosta yllä, antaa kuvan että olet täysin pihalla.

Mikäköhän kommenttini Symbianin moniajosta antoi sellaisen kuvan? Ennen hyökkäystäsi nimimerkki jepajee_ kertoi (huomaa, EN minä), että tökkiminen johtui taustalla olevasta navista. Johon vastasin *kysymyksellä*, että tuotako se moniajo sitten on. Ja annoin vastaesimerkin, täysin vastaava toiminnallisuus iPhonessa, vanhassakin, on mahdollista ilman tökkimistä.

Sittemmin samainen nimimerkki on kertonut, että Symbianissa softat kannattaa sulkea, jotta ei tökkisi. Ja haukkui minua iPhone -trolliksi, tuskin on ainakaan iOS-käyttäjä.

> Rajoittamaton moniajo tarkottaa tietenkin sitä, että puhelimen voi saada hidastumaan ajamalla paljon sovelluksia, mutta sen hyödyt on paljob suuremmat kuin haitat.

Johtopäätöksesi on oikea tietyillä premisseillä, joillakin muilla ei. Se ei ole mikään universaali totuus.

Btw, oletko nyt samaa mieltä nimimerkin jepajee_ kanssa siitä, että videolla nähty tökkiminen johtui siitä, että oli "liikaa" sovelluksia käynnissä? Käyttäjän vika?

> Ja on käyttäjän oma valinta, jos ajaa niin paljon sovelluksia, että muisti käy vähiin jne, ainakin käyttäjää ei keinotekoisesti kahlita

Jos käyttäjä pakotetaan tekemään prosessihallintaa, erittäin rajallisten tietojen perusteella, jotta puhelin toimisi sulavasti, ollaan metsässä ja pahasti. Sopii tietenkin insinöörille, joka saa kiksit tosi siististä prosessimanagerista, mutta he eivät ole enemmistö.

Ei ole sattumaa että iOS:n, Windows Phonen ja Androidin prosessimallit ovat erittäin samantyyppiset. Käyttis tietää käyttäjää paremmin mitkä prosessit vievät resursseja ja milloin niitä on pidetty aktiivisena. Käyttäjä haluaa, että päällimmäisenä oleva softa toimii mahdollisimman nopeasti ja sulavasti, ilman managerointia. Yksi tapa taata tämä ja pienentää akunkulutusta on pysäyttää taustalla olevat softat elleivät ne tee jotain, joka ehdottomasti tarvitsee tausta-ajoa.

> Siihen sä olet itse syypää omalla käytöselläsi. Olen käyttänyt nettiä jo kohta 18 vuotta

Tämä oli hauskin pitkään aikaan, sinä valitat minun käytöksestäni. :) Jos todellakin olet käyttänyt nettiä noin kauan, kannattaa palauttaa mieleen mitä käsite "netiketti" tarkoitti ja peilata sitä omaan kielenkäyttöösi ja toimintaasi.

Vastaa
delic
delic

32

@41 Eikös sieltä samasta ovistoresta tule s40 ostotkin ja asha ostot? Korjaa jos olen väärässä.

S40 on kuitenkin ollut hyvässä nousussa niin tottakai sovellusten latausmäärät kasvaa, muutenkin kun luurit menee koko ajan enemmän ja enemmän sovelluskeskeisiksi niin on aika luonnollista, että latausmäärät kasvaa?

Mitä kaikkea muuten ovistoren latausmääriin luetaan? luetaanko niihin yksittäiset soittoäänet, taustakuvat, teemat jne? vai onko tuo määrä siis puhtaasti pelkät sovellukset?

http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-daily-20110601-20120709 s40 menny ohi symbianin.

Katsoin äsken piruuttani vähän ovistoren sovellusten top listaa ja esim pelit lista ovistoressa näyttää melko erilaiselta kuten odottaa osasi. Huomasi selvästi sen eron tulevien esim isojen suosittujen pelien tarjonnasta ja siinä, että ovistoressa pelit ovat lähinnä sellaisia mitä muilla alustoilla on pelattu joskus puolivuotta sitten.

Missä on death rally? missä max payne, missä where's my water, missä draw something, missä angry birds space? missä batman arksham, missä dead trigger, missä ice rage, bike baron, worms 2 armageddon, gta3, asphalt 7, mass effect, world of goo, reckless racing 2, modern combat 3, Listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta tässä oli muutama 4½/5 tähden peli top listalta.

Yllä olevasta uutisesta: "Ensinnäkin sovellustarjonta ei 120 000 sovelluslukemasta huolimatta oli kovinkaan kummoinen. Kehittäjät ovat kaikonneet Symbianina tunnetun käyttöjärjestelmän kuoppauksen jälkeen eikä uusia sovelluksia enää juurikaan tule."

Tämä on aika helppo allekirjoittaa kun vertailee niitä suosittuja ja paljon ladattuja mitä muilla on vs ovistore.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

33

@41
> Nokia Storen jatkuvasti kasvava latausmäärä kertoo myös yhä kasvavasta Stmbian-sovellusten julkasusta, sekä siitä että käyttäjät tidellakin pitää uusista QML:lla tehdyistä Symbian-sovelluksista.

Viite tilastoihin? Olin siinä oletuksessa, että Nokia storesta saa paljon muutakin kuin sovelluksia ja muillekin kuin Symbian-puhelimille, joten "latausmäärä" sinällään ei välttämättä kerro siitä, mitä väität.

> Nokia Storen jatkuva kasvu taitaa olla melkoinen piikki Jonahanin ja delicin jne lihassa, se kun osottaa heidän väitteensä vääriksi.

Mitäköhän väitteestäni nyt oikein puhut?

Vastaa
akse
akse

34

Ei siin symbianin moniajossa mitää vikaa ole. Harvoin löytyy semmosia softia mitkä hidastaa taustalla. Tietysti sitten kun niitä on 20 päällä yhtäaikaa niin voi alkaa RAMia syömään sen verran että jossain raskaammissa sovelluksissa voi havaita hidastumista. Tuo selain nyt vaan on aika hidas etenkin jollain tietyillä sivuilla, siihen ei softien päälläolo paljoa vaikuta.

Jos sovellus on ohjelmoitu oikein, menee se taustalle joutuessaan tilaan mikä ei kuluta niin paljoa resursseja. Mutta sovelluksella on silti mahdollista olla täysin käyttökelpoinen (ei paused tms.)

Hyvä esimerkki on Windows Phonelle marketista saatava ssh clientti, joka taustalle joutuessaan katkaisee yhteyden. En ole varma onko tämä jossain päivityksessä muuttunut vai muuttuuko se vasta WP8.

Vastaa
akse
akse

35

"Mitä kaikkea muuten ovistoren latausmääriin luetaan? luetaanko niihin yksittäiset soittoäänet, taustakuvat, teemat jne? vai onko tuo määrä siis puhtaasti pelkät sovellukset? "

Eiköhän tämä ole jokaisessa Storessa niin että noihin tilastoihin lasketaan aina kaikki.

600000 sovellusta ei voi pitää paikkaansa, siellä on kaikellaista taustakuvaa yms. millä ei ole sovelluksen kanssa mitään tekemistä. Silti ne lasketaan sovelluksiksi, joten tottakai latauksetkin lasketaan kaikki.

Vastaa
Feynman7
Feynman7

36

@21 Ymmärtääkseni N9:ssä on ihan kunnon moniajo. Muistan jonkun demon missä jätettiin kompassi taustalle ja siinä moniajonäkymässä näki miten kompassin neula liikkui. Eli sen lisäksi että toimii taustalla niin myös päivittyy siihen moniajonäkymään. Toki riippuu varmaan jossain määrin myös sovelluksesta.

Yleinen kommentti uutiseen:
Vaikka yleinen trendi menee koko ajan vaan isompiin ja isompiin puhelimiin, niin mielestäni on hienoa että on myös pienempiä vaihtoehtoja. Toivon todella että Nokian tulevat WP8 mallit ei ole kaikki luokkaa 4,3"-5". Sellainen 3,7"-3,9" kelpais mulle hyvin. Siis Lumia 800 WP8:lla ja PureView kameralla.

Vastaa
3rd_party
3rd_party

37

@ kaikki jotka keskustelevat symbianin moniajosta

Selaimen tökkiminen ei johdu taustalla auki olevista sovelluksista, vaan selaimen huonoudesta. Symbianin selain on täyttä roskaa eikä sellaista saisi löytyä yhdestäkään älypuhelimesta.

Symbianin moniajo taas on ihan kevollinen toteutus. Taustalla olevat ohjelmat eivät hidasta laitetta huomattavasti, eikä niitä todellakaan tarvitse sammuttaa joka kerta siirryttäessä toiseen sovellukseen.

Vastaa
Feynman7
Feynman7

39

Olen edellisten kanssa ehdottomasti samaa mieltä siinä, että Opera on todella hyvä selain ja se "parantaa" Symbiania huomattavasti verrattuna että käyttäsi Symbianin omaa selainta. Mutta oikeasti tosta ei ole kauheasti iloa silloin kun Nokia yrittää myydä puhelimiaan. Aivan kuten täällä monet ovat maininneet, ja kuten itsekin teen, niin uusia puhelimia kaupassa katsoessani lähes poikkeuksetta tsekkaan selaimen toiminnan. Ja siinä kohtaa Nokia kyllä häviää pahasti kilpailijoille. Ei siinä kohtaa juurikaan ole merkitystä sillä, mitä softia puhelimeen saa myöhemmin asennettua, silloin merkkaa puhelimen toiminta ja ominaisuudet juuri sillä hetkellä.

Vastaa
johtaja59
johtaja59

40

Selain on kiistämättä Symbianin pahin kompastuskivi, joten siinä kannattaisi olla samanlainen selaimen valinta -ikkuna kuin Winkkarissa asennuksen jälkeen :)

Vastaa
Jonahan
Jonahan

41

@54
> Väitteitä siitä (1) ettei Symbianille muka ole hyviä sovelluksia, väitteitä (2) ettei sille enää tehdä sovelluksia, väitteitä siitä (3) että ihmiset on hylännyt symbianin, väitteitä (4) ettei ihmiset idä symbianin uudesta käyttöliittymästä jne jne. Kaikkea tuollaista hölynpölyä, jota sinä, delic jne olette suolta

En tunnista yhtään noista omakseni. Ne ovat aivan liian geneerisiä, että olisin tuollaisia väittänyt edes vahingossa. Enkä ole nähnyt kenenkään muunkaan tuollaista esittävän, ovat siis keksimiäsi olkinukkeja.

Ovi-kaupan kasvava latausmäärä ei edes teoriassa todista yhtään mitään olkinukeista 1, 2 ja 4. Etenkään kun numeroita, joita voisi verrata kilpaileviin kauppoihin tai arvioituun installed baseen ei ole.

> Tiedot ovat lähtöisin Nokian itsensä antamista tilastotiedoista, joten ihan turhaan taas yrität väittää vastaan.

Olin skeptinen, pyysin todisteita, en saanut. Väitteesi pohja on toistaiseksi todella heikko, puhumattakaan loogisesta hyppäyksestä latausmääristä käyttäjien tyytyväisyyteen.

Myöskään yhteenkään muuhun suoraan kysymykseen ei tullut vastausta, joten argumenttisi ovat loppu ja keskustelu on varmaan päättynyt?

Vastaa
delic
delic

42

@54 Kuka on väittänyt ettei symbianille tulisi hyviä sovelluksia?, näytät taas heittävän näitä juttuja ihan päästäsi kuten eilen teit kun sanoit, että olen esim tässä uutisessa kommentoinut symbianin moniajoa.

Osa sovelluksista toki tulee, mutta kuten voit lukea minun edellisen kommentin niin esim juuri pelilmaailmassa symbianin tukeminen on jätetty aika hyvin tausta-alalle vaikka kyse on aika suosituista ja menestyneistä peleistä.

vertailun vuoksi: symbianissa oli viime joulukuussa n. 100 000 sovellusta ja nyt niitä on sen jonkun verran yli 120 000. Eli heitetään ny arviona sitten että 20 000 sovellusta tullu viimeisen puolen vuoden aikana (tarkempaa dataa ei löydy)

Androidilla ja iOSilla luku on semmonen 150 000 samassa ajassa.

Ei puhuta siis mistään ihan pienestä erosta.

lisätään tähän vielä sama windows phone market kaupasta. joukuussa sovelluksia oli 50 000, nyt niitä on puolivuotta myöhemmin 100 000. Eli jopa microsoftin alustalle on tullut sovelluksia yli 2 kertaa enemmän samassa ajassa.

Otetaanpas tästä vaikka olympialaisten virallinen kisasovellus kun kisat häämöttää nurkan takana http://www.london2012.com/mobileapps/

"There are two free official mobile apps to help users keep in touch with the Games wherever they are. The Join In app is available to download now on Android, iOS and Blackberry. The Results app is available to download now on Android and iOS."

Missä symbian?

tässä tuoretta tilastoa symbianin hylkäämisestä: http://wmpoweruser.com/wp-content/uploa...x620.jpg?e83a2c Melkosia numeroita on kyllä vuoden takaiseen.

Espanjan luku on kyllä aiksmoinen.

Tukee hyvin statcounterin erittäin jyrkkää alamäkeä symbianille maailmanlaajuisesti.

Jos uudet käyttäjät pitäisi symbianin käyttöliittymästä miksi se ei sitten myy, miksi yhä useampi ja useampi valitsee kaupasta nykyään jonkun muun? Se on nimenomaan se kuuluisa ensivaikutelma ja mitä siitä luurilta näkee ensimmäisenä kaupassa kun sitä testaa, no juuri sen käyttöliittymän.

Jatkat tuota samaa hölynpölyäsi vaikka vähän kaikki data tuntuu olevan sua vastaan :)

ymmärtäisin puheesi jos symbian olisi edelleen ostetuin alusta ja luuria menisi kaupaksi android tahtiin ja nokia olisi ykkösenä ja takoisi huikeaa tulosta. Nyt kommenttisi kuulostaa päivä päivältä naurettavammalta ja naurettavimmilta, ne kuulosti siltä jo parisen vuotta sitten niin voit vaan kuvitella miltä nyt.

Tänään muuten 2 tuttuani joilla aina olleet nokian luurit ja viimeisimpänä symbian luurit vaihtoivat juuri toinen lumiaan ja toinen sgs3:een.

Toinen pysyi edelleen uskollisesti nokiassa, mutta symbiania ei edes enää harkittu siitä kuulemma saatiin jo ihan tarpeeksi.

Vastaa
wipe2000
wipe2000

43

Muutama mieleen tullut kommentti:

Tästäkään keskustelusta ei oikein valkene, kuinka Symbianin ja iOS:n moniajon sujuvuus vertautuisi toisiinsa SAMAN TASOISELLA raudalla. 150 euron puhelimen vertaaminen 2-3 kertaisesti maksavaan kilpailijaan ei välttämättä kovin hyvin paljasta pelkkiä käyttöjärjestelmästä johtuvia puutteita.

Mahdollisuus todelliseen moniajoon on tietysti hyvä asia, mutta koska puhelimet on tarkoitettu myös "taviksille", olisi taustaprosessien resurssit voitu Sympparissakin pitää oletuksena hyvin pienenä ja vasta valikosta itse säätämällä nille voisi lisätä resursseja, jos joku katsoo tarvitsevansa/haluavansa/osaavansa itse hoitaa niiden hallinnan ja ainakin pahimpien resurssisyöppöjen sammutuksen tarvittaessa. WMP 7:ssa käyttiksen "valta" sammuttaa kaikki on ainakin minun makuuni mennyt aivan yli (tosin kyse taitaa mieluumminkin olla käyttiksen rajoittuneisuudesta).

Symbianin selain on ongelma johon Nokian olisi pitänyt puuttua jo monta vuotta sitten. Vaikkapa esiasennettu Opera ei varmaan olisi maksanut täyttä euroakaan/puhelin. Muilta osin Bellen tuntuma kaupassa kokeiltuna on mielestäni ihan kalliimpienkin kilpailijoiden tasolla.

Vaikka Nokian johdon toimia ja puheita nyt kuinka puolustellaan, olen edelleen sitä mieltä, että WMP tuonti Sympparin rinnalle olisi voitu hoitaa paljon paremmin kuin nyt tehtiin. Vaikka Symbian jo olikin älyluureissa huonossa maineessa, sen kiinnostavuus valveutuneimpien ostajien ja sitä kautta myös liikkeiden sisäänostajien ja sovelluskehittäjien silmissä tippui lähes nollaan yhdessä yössä. Esim. itse olin hyvin lähellä ostaa perheeseen juuri 500:sen, mutta koska Nokia ilmoitti käyttiksen kuoppaavansa, ostinkin halvan Androidin.

Vastaa
Jonahan
Jonahan

44

Asiakeskustelu:
@57

> aloit selittämään jotain "ai tällänenkö se Symbianin moniajo on, että Sports Trackeri taustalla hyydyttää selaimen jne". Tiesit täysin varmasti, että asia ei ole niin, silti sun piti päästä nälvimään

En selittänyt vaan *kysyin*. Ja en todellakaan edes kysynyt mitä lainausmerkkien sisällä kirjoitat, joko muistisi tökkii, olet ymmärtänyt väärin tai haluat vain vääristellä.

Se edellinen nimimerkkihän nimenomaan *selitti* tökkimistä sillä, että taustalla oli monta softaa.

> Jos nyt oletetaan, että asia olisi niin, että Nokia Maps taustalla hidastaisi selainta, niin ei se ole moniajon vika, vaan kyse on raskaasta sovelluksesta.

Jos tietyntyyppinen moniajo tuottaa heikomman käyttökokemuksen voi vika olla siinä mallissakin, eikä sovelluksessa "joka toimii väärin", etenkään, jos sitä sovellusta ei ihan oikeasti tarvitsisi edes ajaa taustalla samanaikaisesti. Suurimpaa osaa ei tarvitse.

> Lisäksi sä puhuit SportsTrackeristä, joka on paljon kevyempi kuin Nokia Maps

Kyseisessä käyttötilanteessa softien keveydessä ei pitäisi olla kauheasti eroa. Olisitko tyytyväisempi jos olisin käyttänyt esimerkkinä iOS:n Google Mapsia? (NewsFlash: iOS:n SportsTracker *ei* ole millään mittarilla kevyempi kuin iOS:n Google Maps)

> Ihme hölynpölyä taas, viitsisitkö antaa jonkun esimerkin millon johtopäätös muka ei ole oikea? Ja
> huomautan, että nyt puhutaan yleiskäyttösistä älypuhelimista, eikä mistään erikoistuneesta
> automaatiojärjestelmästä jne, eli älä vaivaudu esittämään mitään sellauista esimerkkinä,.

Väitteesi siis oli: "Rajoittamaton moniajo voi tehdä puhelimesta hitaan, mutta sen hyödyt ovat paljon suuremmat kuin haitat"

Jos arvotetaan "vapaus" korkealle, on väite selvästi oikein, jos taas "käyttöliittymien tulee olla mahdollisimman sulavia (60fps)" tai "taustalla oleva softa ei saa missään tilanteessa kuluttaa akkua" ovat tärkeitä, on väite selvästi väärin.

On siis helppoa nähdä, ettei kyseessä ollut mikään universaali totuus, vaan sen totuusarvo riippuu eri asioiden subjektiivisesta arvotuksesta.

Tapauksessa, jossa ajossa on softa tai useampia, jotka eivät ole "oikein tehtyjä", vaan juttelevat esim. taustalta nettiin ja tekevät sieltä ladatulla tiedolla jotain raskasta, on ilmiselvää että etualalla olevan softan käyttökokemus voi kärsiä. Heti jos framejen välissä tehdään jotain yli 16ms (mukaanluettuna siis kaikki tuona ainkana ajetut prosessit ja kernel) ollaan ongelmissa. Ja kokemus vain pahenee kun käyttäjä tämän jälkeen metsästää syyllistä. Ilman kunnollisia tietoja tapetaan taustalta sattumanvaraisia softia, kunnes softa pyörii sulavasti.

> Hei haloo! Symbianissa sovellusten välillä voidaan siirtyä taskinvaihto-näkymässä, joka on hyvin samankaltainen muiden alustojen kanssa. Näkymässä näytetään skrollattavassa listassa ajossa olevat sovellukset. Ne näytetään ruutukaappauksina nimen kera. Jokaisen sovelluksen kohdalla on klikattava ruksi, josta sovellus voidaan sulkea.

Näkeekö käyttäjä siinä näkymässä mitkä softat vievät resursseja ja mitkä eivät? Miksi käyttäjä pakotetaan tekemään typerää cleanuppia, jonka järjestelmä voisi tehdä *hänen puolestaan*, paremmilla tiedoilla, automaattisesti ja nopeammin?


@59
> Sovellus, joka käyttää eventtejö toimintansa ohjaamiseen ei kyllä juurikaan kuluta akkua eikä prosessoriaikaa sillon kun se ainoastaan odottaa jotain tapahtumaa. Kun sovellus vain odotaa, se ei myöskään tee mitään. Eli tollaselle järjestelylle ei ole tarvetta sillon kun alustan moniajo on muuten kunnossa.

Ihan totta *jos* kaikki softat olisivat hyvin käyttäytyviä. En usko täydelliseen maailmaan, ja mitä enemmän koodia näen, sitä enemmän tuo vähäinenkin usko karisee. Esimerkiksi huonosti verkkoa (tai jopa koko ajan vähän, mutta tasaisesti CPU:ta) käyttävä sovellus voi kuluttaa paljonkin akkua, koska rautaa ei silloin saada virransäästötilaan normaalisti. Mistä käyttäjä näkee, että sovellus käyttää verkkoa taustalla, ja että käyttää sitä epäoptimaalisesti? tcpdump, et oo tosissasi! :)

> Tietenkin se mitä sovellus tekee siirryttyään taustalle on sovelluskehittäjästä kiinni, näin se on joka alustalla.

Joka alustalla, paitsi iOS, WP7 ja Android[1]-alustoilla, joissa, tiettyjä poikkeuksia lukuunottamatta, sovellusten tausta-ajo on rajoitettu. Näillä alustoilla tasainen käyttökokemus aktiiviselle softalle pystytään takaamaan paremmin, jopa sellaisessa tilanteessa, kun kaikki sovellukset eivät ole ns. "hyväkäytöksisiä".

[1] Androidilla Activity-komponentit (siis periaatteesa käyttöliittymät ja niiden kontrollerit) ovat lifecycleltään pitkälti kuin iOS:n tai WP7:n softat. Service-komponentit moniajetaan.


Metakeskustelu:
> siitäkin viestistä paistoi sinun ylimielinen asennevammasi

Lienee pääosin omaa kuvitelmaasi. Lähes kaikkien kanssa täällä, kuten kaikkialla muuallakin, pystyn keskustelemaan asioista, ilman että keskusteluun liittyisi henkilöön menevää arvostelua, puolin tai toisin. Myös sellaisissa tapauksissa, kun emme ole asioista samaa mieltä.

Tällä foorumilla sinä ja muutama satunnainen tuntematon nimimerkki ovat poikkeuksia, mutta niitä satunnaisia tuntemattomia en edes viitsi ottaa huomioon.

> Ja mitä tulee siihen, että sanon sua kusipääksi, niin älä käyttäydy kuin sellanen niin sillon ei tarvitse sanoa

Olet kyllä todella ristiriitainen persoona. Toisaalta väität kivenkovaan että ymmärrät ja toimit hyvien tapojen mukaan, mutta toisaalta et sitten et osaa pitää asioita ja henkilöitä erossa toisistaan. Tuollainen kielenkäyttö ei kuulu korrektiin keskusteluun *missään tilanteessa*, ei edes esikoulun hiekkalaatikolla.

Kuvitteellinen esimerkki: Jos esimerkiksi sinä väität jotain Symbianin markkinaosuudesta ja minä epäilen sitä, antaen useamman eri lähteen, jotka ovat selvästi ristiriidassa väitteesi kanssa. En tee sitä koska olen "kusipää", vaan koska väitteesi vaikuttaa virheelliseltä ja toivoisin sinun tarkentavan lähtötietojasi ja miettimään niihin pohjautuvat johtopäätökset uudestaan.

Voit itse miettiä mikä olet, jos *et* tee niin vaan jatkat samojen virheellisten väitteiden jankkaamista, joita vielä maustat asiattomuuksilla.

Vastaa
delic
delic

45

@62 "Olet kyllä todella ristiriitainen persoona. Toisaalta väität kivenkovaan että ymmärrät ja toimit hyvien tapojen mukaan, mutta toisaalta et sitten et osaa pitää asioita ja henkilöitä erossa toisistaan. Tuollainen kielenkäyttö ei kuulu korrektiin keskusteluun *missään tilanteessa*, ei edes esikoulun hiekkalaatikolla

Voit itse miettiä mikä olet, jos *et* tee niin vaan jatkat samojen virheellisten väitteiden jankkaamista, joita vielä maustat asiattomuuksilla."

Aamen!

Miksuhilla on nykyään näitä vaiheita, että väliin se on sivustolla ihan hiljaa joku muutaman viikonkin ja sitten palaa taas takaisin haastamaan riitaa asiattomalla henkilökohtaisuuksiin menevällä keskustelulla.

Jos tosiaan ei osaa pitää asioita ja henkilöitä erillään toisistaan niin pitäisikö miettiä, että onko tämä mobiilisivuille kommentointi sitten ehkä kuitenkaan se sun juttu jos ei saa aikaan kun riitaa. Se mitä nyt on muutama vuoden seurannut niin saat aina isoja riitoja aikaan sitten selität jostain kunnianloukkaussyytteistä ym roskaa. Mobiiliblogille lakkasit aikoinaan kirjoittamasta kun sielläkin porukalla meni hermo sun touhuihin, kun et sielläkään osannu pitää asialinjaa. On se uskomatonta että mitään muutosta ei ole tapahtunut ja kuten odottaa saattoi:

Käänsit tässäkin väännössä asiat niin, että jonahan olisi tässä jotenkin se syylllinen ja se joka asiattomasti käyttäytyy. Tuskin edes tajuat miltä ulkopuolisen silmiin kommenttisi näyttää.

Mielenkiintoista kuitenkin huomata, että olet vaihtanut silmätikkusi ja nyt olet ottanut jonahanin silmätikuksesi.

Mutta ihan oikeasti vielä loppuun, mieti nyt oikeasti että onko näille sivuille kirjoittelu se sun juttu kun et selvästi pysty pitämään tunteita erossa.

Vastaa
delic
delic

46

@64 "Toistan, myynnin lasku johtuu Elopin puheista ja strategiamuutoksesta. se ei johdu siitä että Symbian ei olisi hyvä alusta."

Miten sä vieläkin jaksat tuota samaa vaikka se on jo kaikille selvä, että symbianin myynnin lasku alko N8:n aikoihin, tai oikeastaan se oli laskenut jo ennen, mutta symbian 3:lla olisi ollut mahdollisuus kääntää lasku, mutta kuten olemme nähneet se ei siihen pystynyt enkä ihmettele ja syy on se, että symbian ei ollut enää kilpailukykyinen. Kukaan ei sillloin ollut kuullut Elopista. ELop ei ole edelleenkään syy symbianin myynnin laskuun vaan tuotteiden kiinnostavuus.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e...Sales_Share.png Tässä taas kerran muistinvirkistykseksi sinulle. Huomaa mistä se tasainen lasku on alkanut.

helmikuussa 2011 kuulimme palavasta lautasta, voit itse kuvasta katsoa kuinka paljon symbian oli jo ennen sitä laskenut.

"Joo ja sun 2 tuttuasi edistaa sitten muka Symbian-köäyttäjiä jotenkin? etenkin kun sä olet syöttänyt heille hölynpölyäsi"

Kummallekkaan en ole sanonut yhtään mitään, enkä myöskään ole kummallekaan mitään luuria suositellut. Kyllä ihmiset osaavat tehdä ihan omat päätöksensä siitä mikä on hyvä ja mikä ei, ei toisen puheilla sille ole merkitystä vaikka joku jotain sanoisikin. Kertoo taas aika paljon sinusta kun käänsit tuonkin kommentin jotenkin minuun :) että minä olisin kääntänyt niiden päät, hahhaaa :) voi sua, olet sä kyllä aikamoinen...

"Kuten näet on ihan turha alkaa vetämään esimerkiksi jotain sovelluksia, ja selittämään ettei sitä löydy Symbianille"

Kuinkahan suosittuja nuo sovellukset olisivat olleet maailmanlaajuisesti? ymmärtäähän sen, että lätkän LEIJONIEN kannustussofta tulee symbianille, onhan symbiania vielä Suomessa paljon ja kotikisat oli.

Huomaa että molemmat mainitsemistasi sovelluksista oli tarkoitettu suomalaisille. Ymmärtäähän sen, että ei suomalaisilla sovelluskehittäjillä ole välttämättä resursseja saada joku sovellus toimimaan kaikilla android laitteilla. En minä tässä androidiakaan pitäisi mitenkään erikoisen hyvänä, kommenttisi oikestaan todisti sen miten hyvä ja laaja applen appstore on.

Parempana esimerkkinä toimisi ehkä viimevuoden lätkän VIRALLINEN kisasovellus: http://new.skoda-auto.com/en/experience...hampionship-app jolloin symbianilla vielä meni kohtuullisesti eikä siltinkään symbian sovellusta? mutta tuo tuli jo viimevuonna WP7:lle.

Sama sovellus oli tosin kyllä tänävuonnakin:

"Jääkiekon MM-kisat ovat hyvässä vauhdissa ja Suomi taistelee jälleen mestaruudesta. Jääkiekon ystävät voivat seurata kisauutisia, ottelutuloksia ja suunnitella ottelumatkoja kätevästi iPhonella, Android-ja Windows-puhelimella."

"Käyttöjärjestelmä
Android 2.2-, iOS 4-5, Windows Phone 7.5"

ja kertoohan se nyt muuten aika paljon, että edes rovio ei tuonut uusinta angry birdsia symbianille, saas nähdä miten tänään androidille ja iOSille julkaistun amazing alex pelin käy.

"Enn nyt ala mitään listaa tässä tekemään, mutta esim kun puhuit Angry Birdsin tekijän peleistä, niin kaikki AngryBirds-versiot löytyy Symbianille lukuunottamatta Angry Birds Spacea."

Sinä et tässä sitten näe mitään yhteyttä aikasempaa sovelluskommenttiini liittyen? johan minä siinä kerroin, että noi symbian pelilistat näyttää peleiltä mitä muilla alustoilla on pelattu puolivuotta sitten. Pelit listalla on juuri niitä edellisiä versioita kuin muilla pelataan tuoreita versioita, eikö se nimenomaan kerro sovelluskehittäjien innon hiipumisesta symbiania kohtaan jos ensin tulee pelistä uusia versioita ja yhtäkkiä enää ei tule.

ja kuten sanottua mobiilipelaaminen on nykyään erittäin suosittua ja siinä pitää olla mukana tai on vaikea pärjätä mobiilimarkkinoilla. Symbian ei tässä ole vahvoilla, pelkästään jo se että luurien rauta ei riitä pyörittämään uusimpia pelejä niin ei niitä sitten edes yritetä kääntää symbianille.

Gameloft joka varmaan eniten työstä symbianille pelejä niin tässä on symbian amazing spiderman http://www.youtube.com/watch?v=c0EYegencQ0 ja toi muuten maksaa 3e :D

Tässä on amazing spiderman iPhonelle http://www.youtube.com/watch?v=lfAU4NLRtn0

Miten se oli, että yks kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa :D tuo on kyllä varsin koomista verrata noita ja osaltaan näyttää taas hyvää esimerkkiä miksi symbian ei vain pärjää eikä ole kilpailukykyinen.

Tai miten olisi fifa 12: http://store.ovi.com/content/206368?clickSource=search&pos=1

"RAKASTA JALKAPALLOA! PELAA JALKAPALLOA! Tutustu suosikkiurheilulajiisi ennennäkemättömällä tavalla energisen grafiikan ja todenmukaisen animaation avulla."




Eihän tässä voi kun nauraa :D energinen ja todenmukainen animaatio :D nyt lähtisi vielä huikeaan 3e:n alennushintaan, alkuperäisen hinnan ollessa 5e...

Android ja ios fifa 12



"Ei käyttäjän tarvitse tälläsiä asioita tietää, koska akun kesto on symbianissa muutenkin hyvääluokkaa verrattuna muihin älypuhelinalustoihin."

jaa a tämä toinen kavereistani juuri on valitellut miten huono akunkesto E7:ssä on, taitaa olla ilmeisesti käyttäjävika? :)

Nyt hän tänään sanoi galaxy s3:sta, että ihmettelee että kauanko tämä akku oikeen kestää.

Tässä muuten gsmarenan akkutesti http://blog.gsmarena.com/nokia-808-pure...tery-triathlon/ Eipä tuo 808 kyllä mitenkään erikoisesti pärjää, aika pohjapäässä näyttäisi olevan videotoistoa lukuunottamatta joka onkin sitten kärkipäätä. Tuota talk timea ihmettelen eniten, miten sekin voi symbian luurisa olla noin huono. No ehkä pistämme tuonkin testin käyttäjän osaamattomuudeksi ja symbianin mustamaalaamiseksi. Vaikkakin gsmarena on aina pitänyt symbiania puolia.

Vastaa
TaioJ
TaioJ

48

Piti ihan tämän uuteisen takia tehdä tunnus että pääsee kommentoimaan. En ihan koko ketjua jaksanut enää lukea läpi kun näytti koskevan vaan toimitusjohtajaa.
Moni parjaa symbianin "moniajoa" mutta en ole vielä suomalaisilla foorumeilla törmännyt juttuun HTC one X:än moniajosta. Ilmeisesti se toimii vielä huonommin kuin sympparissa sammuttaen oikeasti ohjelmat taustalta. Esim selain joutuu lataamaan sivun uudellee yms. Ulkomaisilla foorumeilla tästä tuntui olevan juttua ja youtubesta löytyy myös videota.

Vastaa
Feynman7
Feynman7

49

@71 Toi Fifa12 Bellessä näyttää kyllä aika kuralta. Mitä itse olen vähän N8:lla pelaillut, niin sanoisin että pikkasen parempaa grafiikkaa kyllä toisista peleistä löytyy, mutta missään nimessä ei kyllä ole lähelläkään tuota iPhonen kuvakaappausta. Kiitos valistuksesta! :)


@Akun kesto keskustelu:
Mullakin oli joskus sellainen käsitys että Sympparissa olisi hyvä akun kesto, mutta joka yö se saa olla latauksessa eli ihan kuten muissakin älypuhelimissa. Pienellä käytöllä voi joskus kestää just sen kaksi päivää, mutta sitten tokan päivän iltana mennään jo aika riskirajoilla. Tarkkaa faktatietoa minulta ei löydy, mutta joku kerta ruokatunnilla tehtii nopea työpaikkagallup ja sen perusteella iPhonessa olisi paras akun kesto. Samaa joskus keskustelin myös entisen kollegani kanssa. Siis ihan hatusta heittäisin, että huippu-Android puhelimissa ja Bellessä akku kestää käytöstä riippuen 1-2 päivää, usein vain sen päivän. iPhonessa taas kesto olisi luokkaa 2-3 päivää. Toi gsmarenan-juttu antaa toki konkreettisempaa testitulosta, mutta noi olivat ihan vain omia karkeita arvioitani.

Lisäksi tossa Sympparissa kyllä välillä jää jotain hämärää pyörimään taustalle. Ja siis heti alkuun painotan, että mitään ohjelmia ei siis ole jäänyt päälle, aivan varmasti. Mutta siis about kerran kuukaudessa käy niin, että täysi akku lävähtää tyhjäksi parissa tunnissa. Siis jotain sinne varmaan jää pyörimään taustalle vaikka ohjelmia ei olekaan päällä. Laitteen sammutus kyllä auttaa, mutta välillä tuon huomaa vasta kun akku on jo tyhjä.


@Softakeskustelu:
Mulla ei nyt kauhean paljon noita appseja ole puhelimessa. Yhteensä varmaan ladannut testiin/käyttöön luokkaa max sata, eli en ole mikään suurkuluttaja, mutta kyllä useamman kerran on käynyt niin että jotain tietyntyyppistä softaa koitan hakea eikä oikein mitään hyvää löydy. Ja aika varmasti esimerkiksi iOS:lle olisi löytynyt, näin vahvasti veikkaisin. Kyllä noi Angry Birds Space ja Amazing Alex on tosi hyvät esimerkit aiheesta. Ostaisin molemmat heti jos tulisi Bellelle.


@Yleinen kommentti miksuh2-delic-Jonahan vääntöön:
Seuratessani tätä keskustelua miksuh2 on kyllä saanut minut siinä vakuutettua että Belle on pohjimmiltaan järkevästi rakennettu käyttis ja siinä on taustalla paljon hyviä ominaisuuksia. Mutta kun se ei riitä. Kuluttajat määrää mitkä alustat menestyy ja mitkä ei. Ja keskimääräistä kuluttajaa ei oikeasti kiinnosta tippaakaan miten eri asiat on siellä käyttiksen pohjalla toteutettu ja mitä ominaisuuksia esimerkiksi sovelluskehittäjän kannalta laitteesta löytyy. Oleellista on se millainen on käyttökokemus ja laitteen toiminta, kun kuluttaja nappaa sen puhelimen liikkeessä käteen.

Vastaa
hylol
hylol

50

@71

tosta gsmarenasta pakko kommentoida sellanen pointti että me viisaat käytetään gsm verkkoa ;)

74@

onkos sulla sitä battery monitori appia asennettuna, niin näät mikä sulla vie sitä virtaa, vai onko sullakin 3g päällä koko ajan?

Vastaa
Feynman7
Feynman7

51

@75
On Battery Monitor ja menenpä heti katsomaan. Tai no, eipä se taida saada mitään aikaiseksi. Analyzing... Joskus tuota kyllä seurailin, mutta en ole hetkeen hyödyntänyt. Palailen asiaan mikäli saan ohjelman toiminaan. :)

On mulla 3G + mobiilidata aina päällä. Saako jotenkin kätevästi vaihdettua 3G/GSM välillä ilman asetusvalikkoon menoa. Toki siellä kaksitoimisuus valittuna, mutta silloinhan valitsee 3G:n aina kun saatavilla. Ja mobiilidata täytyy olla päällä että sähköpostit ja muut synkronoituu. Ja siis mulla on aina tuo mobiilidata päällä, eli myös silloin kun akku kestää pari päivää.

Edit: Nyt oli vika käyttäjässä. Mulla oli joku vanha 1.3 versio ja latasin nyt uuden version. Täytyy siis alkaa nyt seuraamaan tuota, josko kertoisi ongelmakohdan. On muuten aika paljon paremman oloinen ohjelma kuin se aiempi versio, eli kiitos sulle kun toit asian esille. :)

Vastaa
hylol
hylol

52

avaa sieltä ylhäältä se tilarivi jossa on se mobiilidata,wlan, bluetooth jne.
paina sormella vähän aikaa siihen puhelinverkkoon, ja päästä irti niin se heittää automaattisesti sinne asetuksiin josta voi vaihtaa verkon.

niin ja kannattaa päivitellä niitä appejakin, kun ne vanhat kuluttaa akkua jostain syystä.

Vastaa
delic
delic

53

Jatkaakseni vielä ovistoresta ja sen pelitarjonnasta. Päätin eilen sitten oikeen ajan kanssa tutustua tarkemmin, kun arvelin että tästä vielä vääntöä tulee.

Huomasin mielenkiintoisen asian, tuollaisia fifa/amazing spiderman vastaavia juttuja löytyy todella paljon. Pelissä on siis hieno kansikuva joka vastaa ihan muiden alustojen kuvaa, kuitenkin kun peliä klikkaa ruutukaappaukset näyttää, että peli on täysin eri ja hintaa on silti joku 3e joka pelillä.

http://store.ovi.com/content/32386?clickSource=search&pos=1 splinter cell coviction




sama peli iPhonella



gangstar rio http://store.ovi.com/content/294561?clickSource=search&pos=1




sama peli iPhonella:


Taas kerran täysin eri peli.

Pelit siis näyttää kannen perusteella samalta vaikka peli on täysin eri.

Kyllähän kun tuota ovi kaupan ostetuimmat pelit listaa käy läpi niin huomaa hyvin nopeasti mikä mättää, ei tuolla kyllä oikeen mitään ladattavan arvoista ole ja top listalla pyörii aika kärkipäässä pelejä mitkä tuli N8:lle yli vuosi sitten.

ja miksihän noi kaikki kuvakaappaukset on tuollaisia pieniä joka suunnasta katkaistuja neliöitä. Ei voi johtua luuristakaan koska ihan kaikki sivun kuvakaappaukset on samankokoisia vaikka peli olisi tehty isolle kosketusnäytölle.

Vastaa
delic
delic

54

Aika onnetonta on kyllä varsinkin tuo pelitarjonta, ei siitä mihinkään pääse, omat ajatukset ovistoren huonoudesta vain vahvistuivat

Vastaa
Feynman7
Feynman7

55

@77 Ei nyt hirveen kätevältä vaikuta että sit kun meen selaan nettiä niin täytyy käydä vaihtamassa 3G päälle ja parin minuutin päästä taas pois. Ja jos avaan sähköpostin liitetiedostoa, niin taas täytyy käydä heittämässä 3G päälle. Eihän tossa nyt oo mitään järkeä.

Ja kyllä appeja päivittelen. Nokia Kauppahan kertoo automaattisesti uusista päivityksistä, mikä on tosi kätevää. Tuo uusi Battery Monitor on ehkä ollut ihan uutena ohjelmana Kaupassa, jolloin ei ole vanhaan päivitystä ehdottanut (tai jostain muusta syystä ei ole ehdottanut). Siispä en ole huomannut päivittää sitä.

Vastaa
hylol
hylol

56

@80

noh ei voi sit mitään jos 3 sekkunttia verkonvaihtamiseen on liian vaivalloista ja tuskaa, niin pitää sit 3g päällä koko aijan. tuli nyt ainakin selvitettyä mistä se akun kesto johtuu =) tosin belle fb1 on widget 3g josta sen saa yhellä napilla pois/päälle. en sitten tiedä onko n8 saannut sitä päivitystä?

Vastaa
Feynman7
Feynman7

57

@81 Mainitsin jo aiemmin, että mulla on AINA 3G ja mobiilidata päällä. Yleensä akku kestää sen 1-2 päivää, mutta joskus imee tyhjiin parissa tunnissa. Toi varmasti ainakin osittain selittääkin sen miksi akku kestää 1-2 päivää eikä esimerkiksi 2-3 päivää, mutta ei sitä että toisinaan tyhjenee ihan hetkessä. Mutta tosiaan mielenkiinnolla jään seuraamaan tota Battery Monitoria.

Vastaa
pasi123
pasi123

58

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti figo10:

Itseasiassa se punainen tähti tarkoittaa, että sovellus on päivitetty äskettäin (poistuu vasta kun avaa ensimmäisen kerran). Valkoinen pallukka tarkoittaa, että sovellus on auki.

niin näköjää onki.

Vastaa
wipe2000
wipe2000

59

Lainaus:

Tarkkaa faktatietoa minulta ei löydy, mutta joku kerta ruokatunnilla tehtii nopea työpaikkagallup ja sen perusteella iPhonessa olisi paras akun kesto. ... Siis ihan hatusta heittäisin, että huippu-Android puhelimissa ja Bellessä akku kestää käytöstä riippuen 1-2 päivää, usein vain sen päivän. iPhonessa taas kesto olisi luokkaa 2-3 päivää. Toi gsmarenan-juttu antaa toki konkreettisempaa testitulosta, mutta noi olivat ihan vain omia karkeita arvioitani.

Eikös nämä pitäisi suhteuttaa akun kapasiteettiin ja akun/puhelimen painoon (ja ehkä hintaan), jotta voisi tietää, onko kyse käyttisten eroista vai ihan vaan erilaisista akuista tai raudoista?

Nokia 700: 1080 mAh (96 g)
Stand-by Up to 465 h (2G) / Up to 450 h (3G)
Talk time Up to 7 h 10 min (2G) / Up to 4 h 30 min (3G)

iPhone 4: 1420mAh (137 g)
Stand-by Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G)
Talk time Up to 14 h (2G) / Up to 7 h (3G)

Lumia 710: 1300 mAh (125 g)
Stand-by Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G)
Talk time Up to 6 h 50 min (2G) / Up to 7 h 40 min (3G)

Galaxy Mini: 1200 mAh (105 g)
Stand-by Up to 570 h
Talk time Up to 9 h 30 min

Galaxy S II: 1650 mAh (116 g)
Stand-by Up to 660 h (2G) / Up to 560 h (3G)
Talk time Up to 18 h 40 min (2G) / Up to 9 h (3G)

Lukujen perusteella Nokian pienen ja kevyen akun ei pitäisikään kestää yhtä kauaa kuin monilla kilpailijoilla. Se on sittten tietysti oma juttunsa, minkä kokoinen akku on järkevää laittaa mihinkin tuotteeseen.

Iso ero on kyllä pelien grafiikoissa. Miten niihin muuten vaikuttaa se, että kaikissa puhelimissa ei ole varsinaista grafiikkakiihdytintä (GPU), kun taas joissain on, ja prossuissakin on isoja eroja? Onko grafiikka samanalaista vaikkapa Nokia 500:ssa (ARM11@1000/1300 MHZ, ei kiihdytystä) ja 701:ssä (erillinen kiihdytin), eli noille ole omia optimoituja sovelluksia ja eikö sovellus hyödynnä kaikkia paremman puhelimen tehoja tai jopa tehdään huonoimman ehdoilla? Entä Androideissa, joissa itse en muista törmänneeni malliin, jossa edes jonkinlaista GPU:ta ei olisi?

Ja joo, miksuh2-delic-Jonahanin kuka olikaan oikeassa -väännön jatkaminen ei enää taida hyödyttää ketään, faktat alkaa olla pöydässä, tulkinta jää lukijan harteille.

(edit: lisätty akkujen vertailu)

Vastaa
pentsu
pentsu

60

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti wipe2000:



Symbianin selain on ongelma johon Nokian olisi pitänyt puuttua jo monta vuotta sitten. Vaikkapa esiasennettu Opera ei varmaan olisi maksanut täyttä euroakaan/puhelin.

On muuten ollut vakiona ainkin joissain vanhemmissa S40 puhelimissa.

Vastaa
delic
delic

61

@88 valitsin top listalta suosittuja pelejä, mitä tässä sitten olisi pitänyt valita kun ei tuolla ovistoressa oikeen mitään ole :) nuo oli about ainoat nykyaikaiset pelit mitkä näyttää vähän esimerkkiä siitä mitä mobiilipelaaminen voi olla. Toki tosta jäi kaikki parhaat listaamatta kun niitä nyt ei edes symbianille saa. Oli pakko valita ne muutamat samat pelit mitkä myös löytyy symbianille.

Sulta menee taas kerran se pointti ohi, ei asiakasta kiinnosta miksi pelit näyttää toisella alustalla täysin eriltä tai miksi niitä ei tule alustalle. Loppukäyttäjää kiinnostaa ainoastaan se saako pelin laitteelle vai, ei mikään siihen liittyvät selitykset. Käyttäjä valitsee sen alustan mille ne saa, ei se ole sen monimutkaisempaa.

Kyllä tänäpäivänä pelin grafiikalla on suuri merkitys, tottakai sinä väität vastaan koska symbianille niitä graafisia pelejä ei enää juurikaan tule :) toki on myös hyviä pelejä joissa pelattavuus menee grafiikan ohi. Ja voihan simppeli grafiikka myös olla hyvännäköistä kuten angrry birdsissa on. Tuosta worms kommentista ei pysty kyllä olemaan samaa mieltä. Omasta mielestä paras worms on worms armageddon. Olikin mukava löytää iPadille tämä todellinen klassikkopeli ja hyvältä se näyttää ja tuntuu edelleen.

Tätäkään ei muuten ollut symbianille, eikä tänään lumialle tullutta mirrors edge parkour peliä, eikä oikeen mitään muutakaan :)

"Niin ja muuten, minkäs Symbian-puhelimen peliversiosta mahdoit noi ruutukaappaukset ottaa"

Ihan ne mitä sieltä ovistoren sivuilta löytyy, katsoin kaikista peleistä kaikki mahdolliset versiot, oletin kyllä löytäväni noista edellämainituista peleistä jotkut n8 tehdyt versiot, mutta ei sellasia ollu olemassakaan.

Ei voi mitään, vaikka kuinka selität ja selität niin selvästi on nähtävissä se, että varsinkin pelikehittäjien into symbiania kohtaan on kovasti hiipunut.

"Hahhahhaa. Katsos se johtuu Nokia Storen tavasta näyttää ruutukaappauksia, ja pelin julkasijan tekemistä ruutukaappauksista."

En usko että pelin julkaisija on valinnut tuota ihme neliö kokoa, se on ihan ovistoren oma asetus, että kaikki kuvakaappaukset sijoitetaan tuohon samaan laatikkoon. Mikä on imo täysin typerää. Kannattaisi näyttää kunnon kokoiset kuvakaappaukset ja niin, että ne vastaa oikeaa kokoa ja kuvasuhdetta niin saisi vähän käsitystäkin aina pelistä mitä on lataamassa eikä niin, että pelistä kun pelistä on leikattu samankokoinen neliö.

Vastaa
delic
delic

62

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti miksuh2-:



Käyttötottumuksen ero selittyy myös osittain käyttäjien iällä. Sanosin, ettöä Symbianin käyttäjät on aikuisempia kuin esim iPhonen imeväis-ikäiset. Navigointi, musiiki ja muu viihde, valkojkuvaus ja videokuvaus jne on tärkeämpää kuin pienellä ruudulla pelaaminen.



Entä jos voi tehdä noi kaikki jja paljon enemmänkin ja paljo paremmin :) niinpä, siinä taas yksi syy symbianin romahdukseen.

Suurin osa iPhonen käyttäjistä on muuten siinä 30v paikkeilla, joten kommenttisi oli turhaa riidanhaastoa.

Sinänsä sulla on tuossa kyllä pointti, symbian ei vetoa nuoriin enää koska pelit puuttuu ja on muutenkin aika out nuorten keskuudessa, eikä kyllä vanhempiinkaan koska ne taas kääntyy lumiaan tai androidiin tai iOSiin, uskon että wp alustalla on hyvät mahdollisuudet aikuisten kesken.

Tässä valossa ei tosiaan symbianille paljo markkinatilaa jää.

Vähän kyllä onneton toi symbian jos se ei sovi kuin tiettyn ikäisille käyttäjille, monipuolisuutta tarvittaisiin siis paljon lisää johon sillä sovellustarjonnalla on juuri paljon vaikutusta.

"mutta kun pelaaminen on esim ajan kuluttamista bussissa, niin aletaanko sillon pelaamaan pitkäkestosta strategiapeliä, tai jotain 3D-räiskintää jne?"

Koskaan kuullu, että peleissä voi tallentaa? Jokainen pelaa bussissa sitä mitä haluaa :) toiset pelaa angry birdsia, toiset vaikka fifa 12:sta, joka onkin erittäin jees ajantappopeli kuten myös angry birds ilmeisen monien mielestä.

Vastaa
delic
delic

63

"Täysi valhe, Nokia storessa on paljon noita PALJON hienompia pelejä kuin nuo sinun valitsemasi. Noiden mainitsemiesi joukossa ei ollut ainuttakaan esim niistä peleistä, joita itse pelaan. "

Niin onkin, mutta ne on juuri niitä vanhempia pelejä miksi niitä listaisin, pointtihan tässä oli nimenomaan näyttää, että nykyiset uudet pelit ei enää tule samalla tavalla symbianille vaan tulee juuri tuollaisia nopeita pikkuversioita kuten spiderman ja fifa jne.

Kerro nyt sitten mistä peleistä puhuit, anna mä arvaan listalla on need for speed shift?

IOSsille on aikaa sitten tullut need for speed shift 2, eli myöskään uusinta need for speediä symbianille ei tullut, muistan ainakin että hehkuttelit n8:n aikaan tuota shiftiä. Shift 2 on myös jo vuoden vanha peli. Eli sitä tuskin symbianille koskaan tulee.

Etkö nyt jo huomaa tätä yhteyttä? Suositut pelit mitkä ennen tuli eivät saa enää niitä tuoreempia vuosittaisia versioita.

Listaa nyt sitten muutama isompi peli jotka on julkaistu tänävuonna.

Niiin ja en valinnut yhtään mitään luuria listasta, eli sillon kai kaiken logiikan mukaan mulla oli kaikki tarjonta saatavilla?

Vastaa
Jonahan
Jonahan

64

@miksuh

> Täyttä hölynpölyä. iOS, Android ja WP7 ei sisällä yhtään mitään sellasta, joka mahdollistas tuon takaamisen jotenkin Symbiania paremmin. 

Paitsi että niissä softia *ei* (edelleen poikkeuksin) ajeta taustalla oli sen koodannut naapurin koira tai Linus Torvalds. Kun koodia ei ajeta, ei se edes teoriassa voi kuluttaa resursseja (cpu, gpu, verkko) aktiiviselta ohjelmalta ja niiden varaama muistikin (sekä clean että dirty) voidaan tarvittaessa ottaa parempaan käyttöön antamatta taustalla olevalle softalle sykliäkään. Ja todellakaan ei swapata, hyi.

> Ja jos joku sunnuntaikoodari tekee huonoa koodia, se ei ole alustan tai moniajon vika. 

Ei vika, mutta jos sen annetaan vaikuttaa käyttökokemukseen, etenkin myös kun softa on piilossa, on se loppukäyttäjän ja lopulta alustankin *ongelma*. 

Symbian varmasti toimii kuin unelma kun kaikki softat ovat täydellisiä ja loppukäyttäjä ei tee "vääriä" valintoja. Tämä vaan ei ole realistinen oletus. 

Voisitko nyt vihdoin nimetä muutaman QML-sovelluksen, joissa on kehumasi hieno käyttöliittymä, jotta pääsisin niitä vihdoin koittamaan? Käytät niitä toistuvasti lyömäaseina milloin disatessasi typerää toimittajaa ja milloin todistellessasi S^3:n "huimaa" menestystä. Nimiä vaan ei löydy millään, pitääkö tämä tulkita niin, että sellaisia ei ole?

> Minä en ala kaibelemaan joka ketjussa sulle linkkejä, jotka olen aiemmin lukenut mutten ole mihinkään säilönyt. Saat itse opetekla käyttämään googlea. 

Annat siis itsellesi oikeuden väittää mitä tahansa, ja siirrät todistustaakan kuulijoille. Kuopion torillakin oltaisiin ihmeissään. :)

http://fi.wikipedia.org/wiki/Todistuksen_taakka

Tästä päästäänkin sitten sopivasti Elopiin ja Nokian markkinaosuuden kehitykseen. Kirjoitit tuolla yllä pitkästi ja sekavasti markkinaosuuksista, mutta et taaskaan antanut minkäänlaisia viitteitä lähteisiin, joten sen yksityiskohtaisempi kommentointi on hedelmätöntä. 

Minä taasen olen antanut useamman viiteen lukuihin ja graafiin, josta voi nähdä älypuhelinmarkkinan muutoksen pitkältä aikavälillä, sekä ennen että jälkeen Elopin tulon. Symbianin osalta kehitys jatkui hyvin samanlaisena, sen markkinaosuus jatkoi laskuaan.

Jos haluat kinastella siitä, oliko Elop juuri ehditty palkata ennen kuin Androidista tuli suurin, voit jatkaa keskenäsi. Moneen kertaan viittaamani graafi sanoo toista. Eikä sillä ole oikeastaan mitään väliä, muutoksen suunta ja nopeus ovat selviä, tapahtuiko johtopaikan vaihtuminen muutamaa kuukautta aiemmin tai myöhemmin ei ole kauhean relevanttia. Joka tapauksessa se tapahtui OPK:n aikakauden tuotteilla, joita oli tehty edelliset 2-3 vuotta. (siis S^3 ja siihen liittyvät puhelimet)

Kun Elop hyppäsi kyytiin, oli Symbianin vuoristorata menossa kovaa vauhtia alaspäin, Androidin ylöspäin. Suurissa yrityksissä ja markkinoilla on inertiaa, kuten fyysisessäkin maailmassa, suunnan nopea muuttaminen on erittäin vaikeata, ellei mahdotonta.  Symbianin alamäki ei alkanut helmikuussa 2011, eikä edes Elopin tullessa taloon. Myöskään Androidin huima nousu, jonka se teki etenkin Blackberryn ja *Symbianin* kustannuksella, ei alkanut tuolloin, vaan reilua vuotta aiemmin. 

Kannattaa muistaa, että kappalemääräisen myynnin pieni kasvu ei riitä, jos markkina kasvaa samanaikaisesti paljon nopeammin, etenkin jos keskihinta ja kate laskevat. Myös mm. markkina-alueet vaikuttavat. Symbian oli USA:ssa aina lähes täysi nolla, toisin kuin Android ja iOS. Tuon markkinan painoarvo on paljon suurempi, kuin mitä pelkistä kappalemääristä voisi päätellä. Syitä on monia, mainittakoon media, kehittäjät ja keskihinta. Symbian menetti osuutta myös Euroopassa ja oli profiloitumassa kehitysmaiden älypuhelimeksi. 

> Paraskin puhumaan. Sitäpaitsi henkilöthän ne täällä kommentoi, eikö?

Asiat riitelevät, eivät henkilöt. 

Vielä yhden kerran: loukkaukset, nimittely ja henkilöön menevät kommentit eivät  kuulu asialliseen keskusteluun[1], eivät edes silloin kun argumenttisi ovat täysin loppu ja et keksi järkevää vastausta. Voit laskea kuinka monta kertaa olet, jo tässäkin ketjussa, nimitellyt muita idiooteiksi, kusipäiksi ja vastaaviksi. 

Minä en tuollaista tee, eikä kukaan muukaan vakiokommentoijista, siis sinun lisäksesi. 

[1] http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem (aika moni alakategoria osuu)

Vastaa
delic
delic

65

Miksuhin Pyynnöstä vaihdoin n8 tuohon ovistoren valintaan ja bellen käyttikseksi, katsoin top 100 ostetuimmat pelit ja kuten osasin odottaa, ei siellä edelleenkään mitään ollut, lista näyttää todella oudolta vs ios tai play storen top listaan ja ainoat graafisesti hienot pelit olivat vanhoja, gt motor racing, need for speed shift, avatar jne. Noihan on niitä pelejä jotka tuli n8:n aikoihin.


"Vielä yhden kerran: loukkaukset, nimittely ja henkilöön menevät kommentit eivät  kuulu asialliseen keskusteluun[1], eivät edes silloin kun argumenttisi ovat täysin loppu ja et keksi järkevää vastausta. Voit laskea kuinka monta kertaa olet, jo tässäkin ketjussa, nimitellyt muita idiooteiksi, kusipäiksi ja vastaaviksi.  "


Mä muuten raportoin tästä eteenpäin jokaisen miksuhin kommentin missä on pieninkin viittaus nimittelyyn ym.

Mullekkaan ei näköjään osattu vastata ilman että otettiin asiattomuudet mukaan. Toisaalta aina kun miksuhilla suu alkaa vaahtoaan se vain kertoo siitä, että argumentit loppuu, eikä niitä kyllä ollakkaan nähty, ei minun eikä jonahanin kanssa kaikki kyllä kumotaan valheena tai hölynpölynä tuttuun tapaan,, mutta ei mitään perusteluita tai dataa mikä tukisi sitä kumoamista.

Vastaa
delic
delic

66

Sun pitää miksuh oikeesti keskittyä mitä muut kirjoittaa ja lukea ne ajatuksella, puolet ajasta menee kun saa samoja juttuja korjata ja jankata kun ei ekalla mene perille.

Minä puhuin worms ARMAGEDDONISTA ja sinä olet heti selittämässä, että kyllä symbianille on worms, kyllä minä näin että symbianille on worms, taas kerran tuollainen b luokan worms. Nyt oli kyse armageddonista.

Ovistoressa oletuksena ei ole tietääkseni käytössä mitään luuria, kuten jo aikasemkin sanoin, kaiken järjen mukaan se silloin näyttää kaiken tarjonnan. Jos ovistore näyttäisi oletuksena jotain 5800 pelejä niin sehän kertoisi, että ovistore on erittäin tyhmästi toteutettu. Ei kyllä se näytti ihan kaikki pelit kuten jo sanoin, mutta kerroin jo sinulle miksi en listannut niitä vanhoja paremman näkösiä pelejä.

"Sä et vain osaa käyttää sitä Nokia Storea. "

Niinpä niin :) ja kuten sanoin jo, että vaihdoin siihen jo myös n8 bellellä, eikä oikeen mikään muuttunut, kuten odottaa saattoikin.

Vastaa
delic
delic

67

"Ja huomasitko nyt kuinka väärässä olit, kun väitit noiden ruutukaappauksiesi pelien olevan ainoita mitä siellä on?"

Mitä ihmettä :D kuinka lyhyitä lauseita sulle pitää kirjoittaa, että ymmärrät ne?

"Ainoita mitä siellä on", ei hyvänen aika.

Minä kerroin jo moneen kertaan miksi mainitsin nuo pelit, ne on uusia suosittuja pelejä ja todistin vaan pointtini, että symbianille ei tule enää samalla tavalla niitä pelejä mistä tuli edelliset versiot, mutta ei enää uusinta.

Minä olen tässä viimeisten viestin muodossa mielestäni tuonut erittäin hyvin esiin sen, että varsinkin isojen pelikehittäjien into on lakannut symbiania kohtaan eikä tuoreita versioita ole enää tuotu, tai jos on ne on olleet täysin erilaisia ku muille alustoille. Toin mielestäni erittäin vakuuttavaa dataa tukeakseni väitettä, sinä olet niistä ohittanut jokaisen yllättäen, etkä edelleenkään ole tuonut mitään mikä todistaisi kommenttini vääräksi, odotan niitä kyllä edelleen.

Odotan edelleen niitä pelejä, listaa nyt vaikka 6, tänä vuonna julkaistuja graafisesti hienoja pelejä symbianille.

Vastaa
delic
delic

68

"Mä aion tehdä ihan samoin sun ja Jonahanin kohdalla, itseasiassa olin sen jo päättänyt eilen. Muistutan myös, että minä en ole pelkästää Symbian-käyttäjä, vaan myös sovellukehittäjä. Katson jatkossa teidän koettavan tahallaan vahingoittaa markkinoita. "

Haukut tässä nyt ihan väärää puuta, nokia se on joka on jo muutaman vuoden vahingoittanut markkinoitaan. Syytä niitä nykytilanteesta, äläkä pura sitä ulkopuolisiin.

Mun mielestä nokian nykytilanne todistaa hyvin sen, että olen yleisesti ottaen ollut asian ytimessä siitä asti kun tämä vääntö muutama vuosi sitten alkoi. Sille en voi mitään että osasin näköjään haistaa nokian tilanteen aika hyvin ja sen että missä mättää.

Ja toisaalta taas kertoo, että sinä olet ollut väärässä niissä asioissa.

Ps: mitä merkitystä sillä on mihinkään vaikka oletkin sovelluskehittäjä :D

Vastaa
Jonahan
Jonahan

69

> Muistutan myös, että minä en ole pelkästää Symbian-käyttäjä, vaan myös sovellukehittäjä. Katson jatkossa teidän koettavan tahallaan vahingoittaa markkinoita.

Nimenomaan! :)

> Ja tarvittaessa tulen vaatimaan teidön kahden käyttäjätunnuksen sulkemista, tai AfterDawn joutuu vastuuseen teidän vääristelevistä puheistanne.

Onnea yritykseen.

Tämä viimeinen käänne vetää kyllä kokeneemmankin aika hiljaiseksi :)

Vastaa
Jonahan
Jonahan

70

@107
> Symbianissa on tietääkseni todellinen unixeistakin tuttu pre-emptiivinen moniajo, Windowsiin se tuli Windows95:n myötä ja Macintosheihin vasta macosX:n myötä. Käsittääkseni Iphonessa ei tällaista ole, eikä nykyisessä Windowsphonessa.

iOS:ssa on teknisesti täsmälleen samanlainen pre-emptiivinen, eli keskeyttävä, moniajo, kuin OSX:ssakin. Säiettä ajetaan hetki, kunnes se keskeytetään kernelin toimesta, siirretään odottamaan ja seuraava säie otetaan ajoon. Tätä sitten toistetaan kaikille säikeille niin monella corella kuin prosessorista löytyy.

Erona on se, kolmansien osapuolten sovelluksia ajetaan rajoitetummin. Niiden mennessä taustalle, ne jäävät muistiin, mutta pysäytetään lähes välittömästi. Jos sovellukseen palataan, sen ajoa jatketaan. Käyttöjärjestelmällä on oikeus poistaa pysäytetty sovellus muistista milloin tahansa, kertomatta siitä kyseiselle sovelluksille millään lailla. Kun palataan sovellukseen joka oli poistettu muistista edellisen käyttökerran jälkeen, se käynnistetään uudestaan ja jatkuu missä oltiinkin menossa. Toki käynnistymiseen menee hieman enemmän aikaa ja vaatii kehittäjän työtä.

Edellä kuvattuun peruskaavaan on olemassa tiettyjä poikkeuksia, lisäksi puhelimen mukana tulevat sovellukset voivat toimia eri tavoin.

Käyttäjän näkökulmasta sovelluksia ei koskaan suljeta, niiden välillä vain siirrytään. Sovelluksissa ei siis ole mitään quit-vaihtoehtoa. Käyttöjärjestelmä poistaa sovelluksia tarpeen mukaan muistista, täysin näkymättömästi. Käyttäjä ei edes voi tietää onko sovellus johon hän on siirtymässä muistissa vai ei.

Käsittääkseni täsmälleen sama pätee Windows Phone 7:aan. Pienenä kuriositeettina: samanlaisia juttuja on tullut ja tulossa myös OSX:aan. Prosesseja voidaan tappaa muistipaineessa taustalta ja niihin palatessa se käynnistetään uudestaan ja käyttöliittymän tila palautetaan. Sitä ei tietenkään tehdä kaikille, ainoastaan sovelluksille jotka ovat tietoisia tästä ja ovat valinneet osallistuvansa siihen.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.