Nyt MobilePay on vahvistanut tiedotteessaan, että suomalaiset käyttäjät pääsevät hyödyntämään lähimaksua vuoden 2025 kesällä. Lähimaksut hoituvat MobilePayn kautta sekä Android- että Apple-laitteilla. Käytännössä siis maksaminen onnistuu, kun mobiililaitteen vie lähelle maksupäätettä. Ominaisuus toimii vastaavalla tavalla kuin esimerkiksi Google Wallet ja Apple Pay.
MobilePayn lähimaksu on jo käytössä Norjassa.
Tiedotteessa mainitaan, että samalla kotimaiset kanta-asiakkuusohjelma tulevat löytymään MobilePaysta, ja ne toimivat lähimaksun yhteydessä.
Tiedotteessa ei kuitenkaan mainita esimerkkejä näistä kanta-asiakkuusohjelmista. Iltalehden artikkelissa mainitaan, että esimerkiksi S-ryhmä ei ole lisäämässä S-etukorttia MobilePayhin.
Palveluun on luvassa myös tilipohjainen maksaminen. Kesäkuusta alkaen voi siirtää rahaa kaverille suoraan minkä tahansa kotimaisen pankin tililtä reaaliaikaisesti. Näin kotimaisesta verkkokaupasta tuttu tilimaksaminen on jatkossa vaihtoehto myös MobilePayn rahansiirroissa.
"Tavoittaaksemme paremmin vanhemman, turvallisuutta hakevan käyttäjäryhmän, tuomme tilimaksamisen nyt osaksi MobilePayta. Jatkossa MobilePaylla tililtä siirrettäessä kuluttaja tarvittaessa tunnistetaan kotimaisilla pankkitunnisteilla. Sen lisäksi, perinteisestä pankin tilimaksuista poiketen, MobilePay tulee tarjoamaan kuluttajille MobilePaylla tehtäviin tilimaksuihin ostoturvan", kommentoi Perttu Kröger, Suomen maajohtaja, Vipps MobilePay.
Tilipohjainen maksaminen on ollut jo aiemmin tänä vuonna esillä, sillä Nordean ja OP:n yhteinen Siirto, joka tulee käyttöön tämän vuoden aikana, kun Kilpailu- ja kuluttajavirasto hyväksyi kaupan.
MobilePay saa myös kolmannen uuden ominaisuuden, sillä MobilePay tulee olemaan vaihtoehto kuluttajille valitessa laskun toimitustapaa laskuttajan palveluissa. Laskujen maksaminen tulee kuluttajien ja yritysten käyttöön loppuvuodesta 2025.
MobilePay kertoo tiedotteessaan painostavansa erityisesti Suomeen, sillä Suomi kasvaa voimakkaimmin kaikista sen toimintamaista. MobilePaylla on Suomessa noin 50 työntekijää.
"Paikallisuus on iso vahvuus taistelussa globaaleja teknologiayhtiöitä vastaan", Kröger kertoo.
Kommentoi artikkelia