Samsungin rullattava puhelin myyntiin jo 2025?

Petteri Pyyny

Taittuva puhelin? Pffthh! Samsung tuomassa rullattavalla näytöllä varustettua puhelinta myyntiin ensi vuodelle
Korealaislähteet kertovat Samsungin suunnittelevan puhelimissaan täysin uudenlaista irtiottoa jo ensi vuonna.

Yhtiö patentoi esiin rullautuvat näytöt jo vuosia sitten, mutta sen jälkeen teknologiasta ollaan oltu varsin hissuksiin. Toinen korealaisyhtiö, LG, lupaili sellaisia jo vuodelle 2021, mutta sen sijaan LG lopetti kännyköiden valmistuksen kokonaan samaisena vuonna.

Mutta nyt siis kuulostaa siltä, että rullattavalla näytöllä varustetusta kännykästä on kuin onkin tulossa todellisuutta, jo vuonna 2025 (koreaksi).

Samaisten markkinahuhujen mukaan puhelin olisi itsessään kutakuinkin tavallisen kännykän kokoinen, mutta näytön saisi rullaverhon tapaan vedettyä "auki", jolloin puhelimessa olisikin jo hurja 12,4 tuumaa kattava, ison tabletin kokoinen näyttö.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

HMD Pulse+ – hinta laskenut -43%

HMD Pulse+
91 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Realme Note 50 – hinta laskenut -25%

Realme Note 50
76 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 101 €

OnePlus 13R – hinta laskenut -17%

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -11%

Oppo Reno 12 F (4G)
237 € Gigantti
255 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 267 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.