Apple Watch Series 8 -älykellot julki

Petteri Pyyny

Apple Watch Series 8 -älykellot julki
Apple julkisti tänään uusitut älykellonsa, Apple Watch Series 8 -sarjan muodossa.

Tällä kertaa kelloihin on lisätty aiempiin Apple Watch Series 7 -älykelloihin nähden kaikenlaista pientä uutta.

Lämpömittarin lisääminen uusiin kelloihin mahdollistaa mm. tarkemman naisten kuukausikierron seurannan.

Lisäksi Apple toi vihdoin kelloihinsa mukaan myös autokolareiden törmäystunnistuksen, joka useista kilpailijoiden urheilukelloista onkin jo löytynyt kauan. Kello tunnistaa siis tilanteen, että kellon kantaja joutuu auto-onnettomuuteen ja osaa ottaa yhteyttä hätäkeskukseen automaattisesti.

Apple Watch 8 törmäyksentunnistus

Täysin uusi toiminto on myös tehokas virransäästö, joka venyttää Applen kellon akkukestoa merkittävästi. Luonnollisesti virransäästötilassa osa kellon sensoreista kytketään pois käytöstä.



Suomessa edullisin Apple Watch 8 -malli maksaa 509 euroa ja kellon halvin 4G-yhteyksillä varustettu versio maksaa 629 euroa.

yhteenveto Apple Watch 8 kellon ominaisuuksista


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Verkkokauppa.com
99 € DNA
139 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Moto G56 – hinta laskenut -20%

Motorola Moto G56
199 € Power
249 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Find X9 – hinta laskenut -20%

Oppo Find X9 Ultra – hinta laskenut -12%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.