Apple Watch Series 8 -älykellot julki

Petteri Pyyny

Apple Watch Series 8 -älykellot julki
Apple julkisti tänään uusitut älykellonsa, Apple Watch Series 8 -sarjan muodossa.

Tällä kertaa kelloihin on lisätty aiempiin Apple Watch Series 7 -älykelloihin nähden kaikenlaista pientä uutta.

Lämpömittarin lisääminen uusiin kelloihin mahdollistaa mm. tarkemman naisten kuukausikierron seurannan.

Lisäksi Apple toi vihdoin kelloihinsa mukaan myös autokolareiden törmäystunnistuksen, joka useista kilpailijoiden urheilukelloista onkin jo löytynyt kauan. Kello tunnistaa siis tilanteen, että kellon kantaja joutuu auto-onnettomuuteen ja osaa ottaa yhteyttä hätäkeskukseen automaattisesti.

Apple Watch 8 törmäyksentunnistus

Täysin uusi toiminto on myös tehokas virransäästö, joka venyttää Applen kellon akkukestoa merkittävästi. Luonnollisesti virransäästötilassa osa kellon sensoreista kytketään pois käytöstä.



Suomessa edullisin Apple Watch 8 -malli maksaa 509 euroa ja kellon halvin 4G-yhteyksillä varustettu versio maksaa 629 euroa.

yhteenveto Apple Watch 8 kellon ominaisuuksista


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro Max – hinta laskenut -27%

Apple iPhone 16 Pro Max
1099 € DNA
1349 € Proshop
1416 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 1509 €

Honor 600 Pro – hinta laskenut -27%

Honor 600 Pro
799 € Verkkokauppa.com
799 € Gigantti
799 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Honor 600 Lite (5G) – hinta laskenut -25%

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G06 Power
169 € Gigantti
169 € Power

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.