OmaPosti-käyttäjille saapumisilmoitus tulee jatkossa sovelluksen kautta - ei enää ilmoitusta tekstiviestinä

Janne Yli-Korhonen

OmaPosti-käyttäjille saapumisilmoitus tulee jatkossa sovelluksen kautta - ei enää ilmoitusta tekstiviestinä
Posti tekee muutoksen saapumisilmoituksen lähetystapaan, mikäli käyttäjällä on käytössä OmaPosti-palvelu.

Jatkossa saapumisilmoitus tulee OmaPosti-mobiilisovellukseen, jos käytät sovellusta ja olet antanut luvan lähettää ilmoituksia sekä puhelimen että OmaPosti -sovelluksen asetuksista.

Tässä tapauksessa et enää saa saapumisilmoitusta tekstiviestinä.

Mikäli et käytä sovellusta tai et ole antanut sovellukselle lupaa lähettää ilmoituksia, saat saapumisilmoituksen yhä tekstiviestinä.

Voit ottaa ilmoitukset käyttöön tai poistaa ne käytöstä avaamalla OmaPosti-sovelluksen menu-valikosta asetukset ja sieltä kohdan sovellusasetukset.

Mobiilisovelluksen lisäksi saapumisilmoitus lähetetään yhä myös sähköpostitse. Saat myös muistutuksen, mikäli et ole noutanut lähetystä kolmen päivän aikana.

Posti kertoo, että muutoksen taustalla on asiakkailta saatu palaute päällekkäisistä ilmoituksista. Posti tulee jatkossakin vähentämään lähetettävien tekstiviestien määrää.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -25%

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Samsung Galaxy Z Fold7 – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy Z Fold7
1397 € Samsung
1730 € Hobby Hall
1799 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1729 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.