Qualcomm uudistaa Snapdragon-piirien nimeämistä

Janne Yli-Korhonen

Qualcomm uudistaa Snapdragon-piirien nimeämistä
Qualcommin Snapdragon-järjestelmäpiirejä käytetään etenkin Android-puhelimissa. Uusi piiri esitellään 30. marraskuussa Snapdragon Tech Summit -tapahtumassa. Tätä ennen Qualcomm on kertonut tietoja uudesta nimeämisestä.

Jatkossa Snapdragon-brändi tulee esiintymään enemmän itsenäisenä tuotebrändinä, jolla on tarvittaessa yhteyksiä Qualcomm-brändiin. Tuotebrändiä tullaan esittelemään väreissä Midnight, Gunmetal, Nickel, Snapdragon Red ja Gold.

Myös itse piirit saavat uudenlaisen nimen. Jatkossa nimi tulee olemaan muotoa yksi sarjanumero ja yksi sukupolvinumero. Tulevan huippupiirin nimi tulee olemaan Snapdragon 8 Gen 1. Aiemman huippupiirin nimi oli Snapdragon 888.

Lisäksi nimistä jätetään pois 5G, sillä jatkossa 5G on itsestäänselvyys Snapdragon-piireissä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -46%

Honor 200 Lite – hinta laskenut -35%

Honor 200 Lite
129 € DNA
199 € Verkkokauppa.com
199 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Apple iPhone 15 Pro Max – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 15 Pro Max
991 € iPhonetalo
1263 € CDON
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1323 €

Samsung Galaxy Xcover 7 – hinta laskenut -23%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.