Sonyn ammattikuvaajille suunnattu Xperia Pro-I ennakkotilattavissa Suomessa

Janne Yli-Korhonen

Sonyn ammattikuvaajille suunnattu Xperia Pro-I ennakkotilattavissa Suomessa
Sony julkaisi hiljattain vahvasti kuvaamiseen panostavan Xperia Pro-I -älypuhelimen. Kyseinen uutuus on nyt ennakkotilattavissa Suomessa ja sen toimitukset aloitetaan 1. joulukuuta.

1799 euron arvoisen laitteeen ennakkomyynti on aloitettu valikoiduilla jälleenmyyjillä (Elisa, DNA ja Verkkokauppa.com). Ennakkoon ostavat saavat kaupan päälle nahkaisen suojakannen puhelimelle, jonka hinta on 89 euroa.

Xperia Pro-I eroaa muista puhelimista etenkin kameroiden osalta. Pääkamerana toimii Sonyn RX100 VII -kamerasta tuttu yhden tuuman kokoinen 1.0-type Exmor RS -kuvakenno, joka on optimoitu älypuhelimeen sopivaksi.

Myös muut tekniset ominaisuudet ovat huippuluokkaa. Esimerkiksi näyttö on 4K-tasoa ja toimii 120 hertsin virkistystaajuudella. Lisätietoa puhelimesta saa aiemmasta jutustamme.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60
279 € DNA
333 € Multitronic
379 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 373 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -24%

Google Pixel 9 Pro
699 € DNA
897 € CDON
1021 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 915 €

Honor 400 – hinta laskenut -17%

Honor 400
395 € Proshop
416 € CDON
499 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Oppo Reno13 Pro – hinta laskenut -16%

Oppo Reno13 Pro
615 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 729 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.